more_horiz
Wiadomości

Większość Ukraińców chce wyzwolenia Krymu za wszelką cenę. Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 13:11
Według 2/3 Ukraińców Krym musi być wyzwolony spod rosyjskiej okupacji. Nieco ponad 20 proc. dopuszcza rosyjską okupację półwyspu, pod warunkiem że doprowadzi to do zakończenia wojny. Takie są wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.
Most Krymski był celem udanego ukraińskiego ataku jesienią 2022 roku
Most Krymski był celem udanego ukraińskiego ataku jesienią 2022 rokuFoto: STRINGER / Reuters / Forum

68 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich kraj powinien wyzwolić całość terenów okupowanych przez Rosję, łącznie z Krymem.

Powinno tak się stać, ich zdaniem, nawet jeśli znaczyłoby to zmniejszenie pomocy niesionej Ukrainie przez państwa Zachodu i nawet jeśli spowodowałoby to przedłużenie się wojny. 24 proc. Ukraińców jest zdania, że w zamian za odzyskanie przez Ukrainę m.in. Donbasu i południa kraju można zrezygnowanie z walk o Krym. Najwięcej zwolenników odzyskania Krymu mieszka w zachodnich obwodach kraju. 8 proc. z ogólnej liczby respondentów nie miało na ten temat sprecyzowanej opinii.

Rosja okupuje Krym od 2014 r. Rosja z Krymu Stamtąd też m.in. rozpoczęła w lutym zeszłego roku pełnowymiarową agresję na Ukrainę. Władze w Kijowie zapowiadają, że dążą do wyzwolenia całego okupowanego terytorium łącznie z Półwyspem Krymskim.

(PAP) (PAP)

Zobacz także:

IAR/ka

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także