more_horiz
Wiadomości

Rosjanie boją się walk o Krym. Zatwierdzają plany ewakuacyjne i budują umocnienia

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 14:55
W niektórych miastach na kontrolowanym przez Rosję Krymie zatwierdzono już plany ewakuacyjne na wypadek ukraińskiej ofensywy - powiadomił w czwartek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. Wcześniej przedstawiciele Kijowa informowali, że Rosjanie budują na Krymie umocnienia.
W ocenie armii ukraińskiej, Rosjanie szykują plany ewakuacji z Krymu
W ocenie armii ukraińskiej, Rosjanie szykują plany ewakuacji z KrymuFoto: Reuters/ FORUM

Jak napisał portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, Rosjanie tworzą też listy pracowników i członków ich rodzin, którzy podlegają priorytetowej ewakuacji.

W ocenie Centrum Narodowego Sprzeciwu, takie działania Rosjan wskazują, że oni sami nie wierzą już w hasła głoszone przez propagandę, przekonujące, że Rosja jakoby "pozostanie na Krymie na zawsze". Plany ewakuacyjne są już gotowe np. w mieście Krasnoperekopsk - poinformował rządowy serwis.

Rosjanie budują umocnienia na Krymie

Od ostatniego kwartału ubiegłego roku z północy Krymu napływają doniesienia o budowanych tam umocnieniach na wypadek ukraińskiej ofensywy. W pierwszej połowie lutego ukraińskie media informowały, że w Sewastopolu pojawiły się ciężarówki przewożące betonowe bunkry. W środę doniesienia te potwierdziła przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamila Taszewa.

- Na terytorium Krymu, w szczególności na północnym i zachodnim wybrzeżu półwyspu, budowane są fortyfikacje. Na półwyspie bardzo aktywnie prowadzone są też przygotowania do działań wojennych. Okupanci całkiem poważnie traktują oświadczenie naszego kierownictwa wojskowego i politycznego, że Krym zostanie przywrócony pod kontrolę państwa ukraińskiego - stwierdziła. 

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Ponadto, rosyjskie władze okupacyjne nasiliły zastraszanie miejscowej ludności zapowiedzianą przez Kijów kontrofensywą, mającą na celu wyzwolenie wszystkich ukraińskich terytoriów, w tym Krymu - poinformowała Tamila Taszewa.

(PAP) (PAP)

Eksplozje słychać niemal co dzień

Poczynając od sierpnia 2022 roku, na Krymie niemal codziennie można usłyszeć odgłosy eksplozji. Miejscowa administracja z nadania Moskwy za każdym razem utrzymuje, że jest to efekt działań obrony przeciwlotniczej lub skutecznego niszczenia bezzałogowców nadlatujących od strony Ukrainy - przypomniało w połowie lutego Radio Swoboda.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Władze w Kijowie i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.

Posłuchaj
00:56 kindzaly spec busdzko 12240806_1.mp3 W nocnym zmasowanym ataku rakietowym na Ukrainę Rosjanie użyli 6 nowoczesnych hiperdźwiękowych rakiet Kindżał. Ogółem wystrzelili 81 rakiet dalekiego zasięgu. Są ofiary wśród ludności cywilnej i zniszczenia obiektów infrastruktury. Ukraińskie władze oceniają, że atak to próba sterroryzowania ludności cywilnej - relacja Pawła Buszki (IAR)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także