more_horiz
Wiadomości

Radosław Fogiel w USA. Rozmawiał o szansach na wejście Ukrainy do NATO

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 09:53
Radosław Fogiel, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych, stwierdził, że podczas szczytu w Wilnie NATO powinno określić perspektywę przyjęcia Ukrainy do Sojuszu. Polityk przebywa w Waszyngtonie, gdzie wraz ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy, Litwy, Czech i Hiszpanii spotykał się z przedstawicielami amerykańskiego rządu i parlamentu.
Radosław Fogiel, wraz z przewodniczącymi parlamentarnych komisji spaw zagranicznych Ukrainy, Litwy, Czech i Hiszpanii spotykał się z przedstawicielami amerykańskiego rządu i parlamentu
Radosław Fogiel, wraz z przewodniczącymi parlamentarnych komisji spaw zagranicznych Ukrainy, Litwy, Czech i Hiszpanii spotykał się z przedstawicielami amerykańskiego rządu i parlamentuFoto: twitter.com/radekfogiel

Radosław Fogiel powiedział, że państwa Europy środkowo-wschodniej popierają członkostwo Ukrainy w NATO, ale amerykańscy politycy i opinia publiczna muszą jeszcze do tego dojrzeć.

Perspektywa NATO-wska dla Ukrainy już w Wilnie?

- Staramy się ten pomysł tutaj zaszczepić. Chcielibyśmy, aby efektem wileńskiego szczytu Paktu było jasne nakreślenie perspektywy członkostwa Ukrainy w NATO - powiedział Fogiel.

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych zwrócił uwagę, że obecnie członkostwo Ukrainy w NATO nie wydaje się już niemożliwe, choć będzie to wymagało dużo pracy, tak jak dużo wysiłku wymagało przyjęcie do NATO Polski czy Krajów Bałtyckich. Zaznaczył, że tylko członkostwo Ukrainy w NATO może powstrzymać Rosję przed eskalacją jej imperialnych dążeń. Przypomniał, że podpisywane z Rosją umowy, na przykład Memorandum Budapeszteńskie z 1994 r., pozostały zapisami wyłącznie na papierze.

Rozmowy na temat Białorusi

Podczas wizyty w Waszyngtonie przewodniczący komisji spraw zagranicznych Polski, Ukrainy, Litwy, Czech i Hiszpanii wzięli także udział w Konferencji Kalinowskiego na temat sytuacji na Białorusi. Radosław Fogiel powiedział, że wśród białoruskiej opozycji panuje przekonanie, że zwycięstwo Ukrainy może wesprzeć dążenia wolnościowe Białorusi.

- Perspektywa zwycięstwa Ukrainy może być bardzo istotna dla Białorusi. Jeśli uda się pokonać Rosję, to również reżim Łukaszenki może zadrżeć w posadach - stwierdził.

Radosław Fogiel ocenił, że rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji zwycięstwo Ukrainy wydaje się możliwe.

Czytaj również:

Posłuchaj
01:00 Wałkuski IAR.mp3 Radosław Fogiel podczas wizyty w USA namawiał do nakreślenia Ukrainie perspektywy wejścia do NATO. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

IAR/jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także