more_horiz
Wiadomości

Program pomocy publicznej dla polskich rolników. Jest zgoda Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 16:47
Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy publicznej dla rolników, którzy ponieśli straty w związku z importem zboża z Ukrainy. Chodzi o wsparcie dla sektora pszenicy i kukurydzy w wysokości 600 milionów złotych. Komisja uznała, że program jest zgodny z wymogami dotyczącymi krajowego dofinansowania. "Jest niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny, by zaradzić poważnym zakłóceniom w gospodarce" - podkreśliła Komisja. O szczegółach informuje korespondentka Polskiego Radia z Brukseli Beata Płomecka.
Zgoda KE na program pomocy publicznej polskim rolnikom, którzy ponieśli straty w związku z importem zboża z Ukrainy
Zgoda KE na program pomocy publicznej polskim rolnikom, którzy ponieśli straty w związku z importem zboża z UkrainyFoto: zmeypetrov/Shutterstock

Celem programu jest zapewnienie płynności finansowej producentom pszenicy i kukurydzy dotkniętym masowym napływem zboża z Ukrainy. Dotacje bezpośrednie nie mogą przekroczyć 250 tysięcy euro dla jednego beneficjenta i muszą być przyznane do końca tego roku - tak mówią ogólne, unijne wymogi dotyczące pomocy publicznej. Natomiast kto dostanie wsparcie finansowe i ile ono wyniesie decyduje polski rząd.

- To jest wyjątkowy program, bo cała Unia Europejska jest dotknięta skutkami spadku cen zbóż, także kraje dalej położone od Ukrainy, ale tylko Polska zdecydowała się na to, by udzielić pomocy publicznej - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.

600 milionów złotych zostanie wypłaconych z polskiego budżetu. Natomiast jeszcze w tym tygodniu spodziewane jest zatwierdzenie wsparcia z unijnej kasy, w ramach tak zwanej rezerwy kryzysowej. Warszawa dostanie 29,5 miliona euro i będzie mogła podwoić tę kwotę dopłatami z budżetu. A to oznacza prawie 280 milionów złotych dla polskich rolników.

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że w Brukseli trwają prace nad kolejnym pakietem wsparcia. Tym razem dla pięciu krajów o wartości 100 milionów euro. Polska ma otrzymać prawie jedną trzecią tej sumy.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/dn, łl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także