more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki w Rumunii: nasz głos jest dużo lepiej słyszany na świecie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 13:18
- W minionym roku połączyły nas trzy dodatkowe cele. Po pierwsze, uniezależnienie się energetyczne od Rosji. Po drugie, wsparcie dla walczącej Ukrainy, bo mało kto tak jak Rumunia i Polska rozumie, że tam na wschodzie Ukrainy toczą się walki również za naszą wolność i bezpieczeństwo. Trzeci cel to modernizacja armii - powiedział w Bukareszcie szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

[ZAPIS TRANSMISJI]:

Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji w Bukareszcie z premierem Rumunii Nicolae Ciucą przypomniał, że po transformacji ustrojowej roku 1989 Polska i Rumunia szły podobną drogą.

Zmiana ta, zaznaczył premier, odbywała się na filarach dążenia ku NATO, Unii Europejskiej oraz podążaniu ku "wolności gospodarczej, która miała służyć do poprawy bytu społecznego i poprawienia możliwości rozwojowych naszych krajów". Wskazał, że uzależnienie energetyczne od Rosji, wsparcie dla Ukrainy i modernizacja armii stały się "dodatkowymi celami", które połączyły Polskę i Rumunię.

Premier Morawiecki: mamy naturalne możliwości wykorzystania naszego wzajemnego potencjału

W opinii Mateusza Morawieckiego bardzo ważne jest, abyśmy wykorzystując podobne doświadczenia obu krajów, jednocześnie mogli skorzystać z tego, że "nasz głos jest dużo lepiej słyszany i słuchany w Europie Zachodniej, USA i na całym świecie". Dzieje się tak - dodał premier - dzięki rosnącym gospodarkom obu krajów, co w połączeniu z ostatnimi kryzysami spowodowało "przesunięcie środka ciężkości w kierunku wschodniej flanki NATO, wschodniej części Unii Europejskiej".

Czytaj również:

- Jeżeli mówimy jednym głosem, to dwa plus dwa może równać się więcej niż cztery, ponieważ są tu naturalne synergie, naturalne możliwości wykorzystania naszego wzajemnego potencjału, aby nasze stanowisko było dominujące, aby przebić się z naszym stanowiskiem i to bardzo często podkreślamy - tłumaczył Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Posłuchaj
00:26 12274467_1 (2).mp3 Premier Mateusz Morawiecki: jeśli Polska i Rumunią mówią jednym głosem, dwa plus dwa może równać się więcej niż cztery (IAR) 

Nicolae Ciuca: mamy doskonałe stosunki dwustronne

Premier Rumunii Nicolae Ciuca powiedział, że tego typu spotkania i współpraca między rządami Polski i Rumunii podkreślają "doskonałe stosunki dwustronne".

Poinformował, że w trakcie rozmów dokonano przeglądu planu współpracy na lata 2022-2026, a także opracowano i zatwierdzono wspólną deklarację. - To wszystko odbywa się na podstawie partnerstwa strategicznego podpisanego między naszymi krajami w 2009 roku - przypomniał.

Jak mówił szef rumuńskiego rządu, rozmowy ministrów Polski i Rumunii dotyczyły także m.in. walki z kryzysem gospodarczym i energetycznym. - Oba nasze kraje są bardzo zainteresowane identyfikacją nowych źródeł energii i zapewnieniem skrócenia łańcuchów dostaw w tym obszarze - podkreślił Ciuca.

Rano szef polskiego rządu wziął udział w polsko-rumuńskim forum biznesowym. Po godz. 15.00 zaplanowano spotkanie Mateusza Morawieckiego z liderami środowisk polskich w Rumunii.

PAP/IAR/Facebook/as,ms

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także