more_horiz
Wiadomości

Mariusz Błaszczak w Bukareszcie: Polsce i Rumunii zależy na tym, żeby szybko zmodernizować swoje siły zbrojne

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 16:11
Polska i Rumunia, wyposażając siły zbrojne w podobny sprzęt, chcą w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo nie tylko swoich państw, ale także całej wschodniej flanki NATO - stwierdził wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Bukareszcie.
Polska i Rumunia chcą zapewnić bezpieczeństwo całej wschodniej flanki NATO - powiedział Mariusz Błaszczak
Polska i Rumunia chcą zapewnić bezpieczeństwo całej wschodniej flanki NATO - powiedział Mariusz BłaszczakFoto: Twitter/@MON_GOV_PL

Szef MON wraz z premierem Mateuszem Morawieckim oraz pozostałymi ministrami wziął we wtorek udział w konsultacjach międzyrządowych z przedstawicielami rządu Rumunii.

MON informowało wcześniej, że w trakcie wizyty w stolicy Rumunii szef MON spotkał się ze swoim odpowiednikiem Angelem Tilvarem, a rozmowy dotyczyły Ukrainy, współpracy na wschodniej flance NATO i agendy spotkania B9.

"Polska i Rumunia wyposażają swoje siły zbrojne w podobny sprzęt. Jest wiele okazji do tego, żeby nasi żołnierze budowali interoperacyjność. W ten sposób zapewniają bezpieczeństwo nie tylko naszych państw, ale także całej wschodniej flanki NATO" - poinformowało we wtorek po południu na Twitterze MON, cytując Mariusza Błaszczaka.

Błaszczak mówił też, że podczas spotkania poruszono kwestię wspólnych ćwiczeń wojskowych, budowaniu interoperacyjności.

"Polsce i Rumunii zależy na tym, żeby szybko zmodernizować swoje siły zbrojne" - mówił cytowany wicepremier.

MON podało też, że rozmowy dotyczyły współpracy Polski i Rumunii w ramach Bukareszteńskiej Dziewiątki.

"Poruszyliśmy kwestię związane z rosyjską agresją na Ukrainę, a także dalszej pomocy dla tego państwa. Jesteśmy również gotowi do tego, żeby wspierać Mołdawię. Robimy wszystko, żeby odstraszyć Rosję" - mówił cytowany Błaszczak.

Rozmowy dotyczyły także agendy kwietniowego spotkania B9 w formacie ministrów obrony, które ma odbyć się w Warszawie.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także