Obowiązkowe oszczędzanie gazu przedłużone. Polska i Węgry przeciwne decyzji UE

Kraje Unii Europejskiej zatwierdziły przedłużenie przepisów o obowiązkowych, 15-procentowych oszczędnościach gazu. Polska i Węgry były przeciwne. Minister Anna Moskwa zwraca uwagę, że są to kolejne unijne przepisy dotyczące polityki energetycznej państw członkowskich uchwalone z pominięciem jednomyślności. 

2023-03-30, 14:18

Obowiązkowe oszczędzanie gazu przedłużone. Polska i Węgry przeciwne decyzji UE
Kraje UE zatwierdziły skoordynowane oszczędności gazu przy sprzeciwie Polski i Węgier, Włochy się wstrzymałyDrukuj. Foto: Pixabay

Kraje Unii Europejskiej zatwierdziły przedłużenie o rok przepisów dotyczących skoordynowanych oszczędności gazu przy sprzeciwie Polski i Węgier. Włochy wstrzymały się od głosu. Dziś zakończyła się procedura pisemna po wtorkowej naradzie ministrów odpowiedzialnych za energetykę. Przedwczoraj było wiadomo, że Polska będzie przeciwko przedłużaniu do końca marca przyszłego roku 15-procentowych oszczędności gazu, bo poinformowała o tym minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Kolejna unijna ustawa z pominięciem jednomyślności

Jak wskazuje minister Anna Moskwa, Polska popiera dobrowolne oszczędzanie energii i sama wdrożyła odpowiednie mechanizmy. Natomiast jest przeciwna zapisom przewidującym obowiązkowe redukcje przyjmowane większością głosów w sytuacjach kryzysowych.

- To jest coś, czego nie akceptujemy. Po pierwsze, przez podstawę prawną, bo jeżeli mówimy o mikście energetycznym, to musi być jednomyślność. Po drugie możemy się zgadzać na dobrowolność, ale już przymusowość to jest wchodzenie Komisji w kompetencje państw członkowskich, a na to sobie nie możemy pozwolić - podkreślała minister klimatu i środowiska.

REKLAMA

Przepisy dotyczące oszczędności gazu zostały zatwierdzone w sierpniu ubiegłego roku. Polska także wtedy była przeciwna i kilka miesięcy później zaskarżyła regulacje do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Czytaj także:

IAR/mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej