more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda: zbrodnie w Buczy odzwierciedlają naturę "ruskiego miru"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 00:29
- Świadomie popełnione zbrodnie muszą podlegać karze. I nikt, nieistotne czy to prezydent, generał, czy którykolwiek z ministrów, nie może pozostać bezkarny - powiedział prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu w rocznicę wyzwolenia ukraińskiej Buczy spod rosyjskiej okupacji.
Prezydent w rocznicę wyzwolenia Buczy: świadomie popełnione zbrodnie muszą podlegać karze
Prezydent w rocznicę wyzwolenia Buczy: świadomie popełnione zbrodnie muszą podlegać karzeFoto: Igor Smirnow/KPRP

- Dlatego też społeczność międzynarodowa musi zabiegać o utworzenie Specjalnego Trybunału dedykowanego rosyjskim zbrodniom wojennym w Ukrainie. Jesteśmy to winni wszystkim ofiarom Buczy i tysiącom innych ofiar na ukraińskiej ziemi - podkreślił prezydent Duda w przemówieniu wygłoszonym w formie zdalnej podczas "Bucha Summit" – międzynarodowego szczytu zorganizowanego w pierwszą rocznicę wyzwolenia Buczy. Przemówienie prezydenta zamieszczono w piątek wieczorem na stronie KPRP.

Także prezydent Duda w swoim wystąpieniu wskazał, że Bucza "na zawsze pozostanie symbolem rosyjskich zbrodni popełnionych w Ukrainie podczas tej wojny, ale podobnych miejsc w Ukrainie jest wiele". - Są one wszędzie tam, gdzie dotarł but rosyjskich żołnierzy - dodał.

- Zbrodnie popełnione w Buczy odzwierciedlają prawdziwą naturę "ruskiego miru". Pojęcie to dosłownie oznacza "rosyjski świat", a także "rosyjski pokój", ale dla ofiar rosyjskiej agresji oznacza przemoc, terror i śmierć. Po dramatycznych wydarzeniach w Buczy nie ma już wątpliwości: "ruski mir" to kolejna emanacja cywilizacji śmierci - mówił Andrzej Duda.

Prezydent Duda: wierzę, że rosyjscy zbrodniarze wojenni doczekają się nowej Norymbergi

Prezydent powiedział, że "w Europie pamiętamy dokładnie, czym są takie cywilizacje – jedną z nich próbowały stworzyć między innymi nazistowskie Niemcy". - Podaję ten przykład nie bez przyczyny. Oni także, jak dziś rosyjscy zbrodniarze w imię własnej wizji świata i nowego porządku popełniali zbrodnie ludobójstwa myśląc, że są całkowicie bezkarni. Ich koniec nastał na polu walki, ale także – symbolicznie – na sali rozpraw Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze, gdzie przywódcy nazistowskich Niemiec zostali osądzeni i ukarani w świetle prawa - mówił.

Zobacz także:

Jak podkreślił "ten sam los powinien spotkać dziś tych, którzy ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność za zbrodnie w Ukrainie".

Jednocześnie prezydent wskazał, że "wymierzanie sprawiedliwości już się rozpoczęło". - W tym kontekście symboliczną datą będzie 17 marca. W tym dniu, Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina - przypomniał.

- To prawda, że droga do postawienia przed sądem i skazania pozostaje długa, ale został wysłany kluczowy sygnał: nikt, niezależnie od tego, jak wielką władzę posiada, nie stoi ponad siłą prawa. Wierzę, że jest to dopiero początek, który zwiastuje serię procesów, a ostatecznie rosyjscy zbrodniarze wojenni doczekają się nowej Norymbergi - mówił prezydent Andrzej Duda.

Zbrodnia w Buczy

Jego zdaniem "po wydarzeniach w Buczy musimy na nowo zdefiniować rozumienie Realpolitik". - Tolerowanie masowych zbrodni w imię rozwoju gospodarczego musi się zakończyć. Dlatego też potrzebujemy realizmu, który rozumie, że nieukarane zbrodnie będą powtarzane - wskazał prezydent i wyraził przekonanie, że sprawiedliwość zwycięży.

Leżąca na północno-zachodnich przedmieściach ukraińskiej stolicy Bucza była od początku inwazji 24 lutego ub.r. miejscem jednych z najcięższych walk z próbującymi okrążyć Kijów wojskami rosyjskimi. W mieście brakowało wody, prądu i żywności, wielu mieszkańców żyło w piwnicach, jeszcze przed wyparciem Rosjan pojawiały się doniesienia o terroryzowaniu ludności cywilnej przez okupanta.

Siły ukraińskie wyzwalające pod koniec marca Buczę, Irpień, Hostomel, Borodziankę i inne miejscowości obwodu kijowskiego odkryły masowe groby cywilów oraz porzucone na ulicach, podwórkach i w piwnicach ciała, z których wiele nosiło ślady tortur. 

ms/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także