more_horiz
Wiadomości

Gen. Gierasimow zawiódł Putina. Ogromne straty własne i nikłe sukcesy terytorialne

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 11:05
Zdaniem brytyjskiego wywiadu rosyjski projekt ofensywy zimowej w Donbasie się nie powiódł. 11 stycznia rosyjski szef Sztabu Generalnego gen. Walerij Gierasimow objął dowództwo nad, jak to nazywają Rosjanie, "specjalną operacją wojskową" na Ukrainie.
Resort obrony: gen. Gierasimow jako głównodowodzący nie poprawił sytuacji Rosji
Resort obrony: gen. Gierasimow jako głównodowodzący nie poprawił sytuacji RosjiFoto: PAP/Vladyslav Karpovych

"Po 80 dniach coraz wyraźniej widać, że projekt ten zakończył się niepowodzeniem. Na kilku osiach frontu donbaskiego siły rosyjskie osiągnęły jedynie marginalne korzyści kosztem dziesiątek tysięcy ofiar, w dużej mierze trwoniąc tymczasową przewagę kadrową uzyskaną w wyniku jesiennej <<częściowej mobilizacji>>. Istnieje realna możliwość, że po dziesięciu latach pełnienia funkcji szefa sztabu generalnego Gierasimow przekracza granice tego, jak dalece rosyjskie przywództwo będzie tolerowało niepowodzenia" - napisano w raporcie brytyjskiego wywiadu.

Intensywne walki

Najintensywniejsze walki w dalszym ciągu toczą się na wschodzie kraju, na odcinkach frontu od obwodu charkowskiego po doniecki. "Przeciwnik koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim" - powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej rano w sobotę.

Miejscem najintensywniejszych walk pozostają Biłohoriwka, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka. "Wróg nie zaprzestaje szturmów Bachmutu (w obwodzie donieckim), próbując zdobyć pełną kontrolę nad miastem. W ciągu doby odparto ataki w rejonie miejscowości Bohdaniwka i Iwaniwske" - podano.

Ataki rakietowe

W ciągu doby miało miejsce pięć rosyjskich ataków rakietowych i 16 lotniczych; armia wroga 39 razy prowadziła ostrzał z wyrzutni wieloprowadnicowych. "Przeciwnik zaangażował do ataków z powietrza sześć dronów uderzeniowych typu Shahed. Wszystkie zostały zniszczone przez naszych wojskowych" - powiadomił sztab.

Siły ukraińskie przeprowadziły 10 ataków lotniczych na rosyjskie pozycje. Wojska rakietowe i artyleria raziły cele wojskowe, m.in. rejony skupienia wojsk i sprzętu, magazyn paliw, dwa zestawy przeciwlotnicze, pozycję artylerii.

Sztab powiadomił także, że w obwodzie ługańskim po udanym ukraińskim ostrzale pozycji rosyjskich, siły okupacyjne wzmocniły działania kontrwywiadowcze wobec ludności. "Prowadzone są kontrole mieszkańców, w niektórych miejscowościach wyłączono łączność komórkową" - donosi sztab. W jednym z powiatów ludzie są wysiedlani ze swoich domów, a następnie kwaterowani są tam woskowi.

Czytaj także:

pp/iar/pap

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także