Komisja Europejska jest zadowolona z ustaleń Polski i Ukrainy. Podkreśla chęć dalszej współpracy
Komisja Europejska poinformowała, że przyjęła z zadowoleniem porozumienie Polski z Ukrainą w sprawie tranzytu zboża. Przypomniała też swoje stanowisko dotyczące kompetencji unijnych w polityce handlowej i że jednostronne działania krajów członkowskich są nie do przyjęcia - podaje Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
2023-04-18, 21:22
W przesłanym oświadczeniu Komisja Europejska napisała o pierwszym kroku na drodze do rozwiązania obecnej sytuacji. Dodała, że kontynuuje współpracę z zainteresowanymi krajami, które zgłaszały problemy z nadmiernym napływem ukraińskiego zboża i z władzami w Kijowie.
Rozmowa z przedstawicielami krajów UE
Jutro wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis ma rozmawiać na temat z przedstawicielami Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier oraz Ukrainy. Komisja Europejska stawia przede wszystkim na dialog i choć jej zdaniem kraje nie mogą podejmować działań jednostronnych, nie mówi wprost czy doszło do złamania unijnego prawa i nie zamierza podejmować żadnych decyzji.
Komisja napisała też w oświadczeniu, że głównym celem korytarzy solidarnościowych było zapewnienie Ukrainie alternatywnych dróg eksportu dla jej produkcji rolnej i innych produktów co zapewni funkcjonowanie ukraińskiej gospodarki w czasie blokady przez Rosję czarnomorskich portów.
Dlatego - jak dodała - ważne jest zapewnienie tranzytu i zagwarantowanie, że zboże trafi do krajów rozwijających się, które go potrzebują i które cierpią z powodu sytuacji podwyższonych cen żywności spowodowanych napaścią Rosji na Ukrainę.
REKLAMA
- Zakaz importu zboża z Ukrainy. Fogiel o tym, kiedy zostanie przedstawiona propozycja legislacyjna
- Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Minister rolnictwa: będą kolejne transze środków na skup zboża
dz/IAR
REKLAMA