W kolejnym państwie zakończyła się walka o obronę życia. Portugalscy socjaliści przeforsowali wprowadzenie eutanazji

2023-05-17, 14:04

W kolejnym państwie zakończyła się walka o obronę życia. Portugalscy socjaliści przeforsowali wprowadzenie eutanazji
Eutanazja i medycznie wspomagane samobójstwo są w Europie dozwolone tylko w kilku krajach. Foto: sfam_photo/Shutterstock

Po długiej bitwie legislacyjnej parlament Portugalii przegłosował ustawę dającą zgodę na wspomagane zabójstwa w tym kraju. Dokument musiał podpisać portugalski prezydent Marcelo Rebelo de Sousa, który od kilku lat sprzeciwiał się przepisom. Sprawa głęboko podzieliła społeczeństwo, a Portugalia dołączyła do państw wprowadzających liberalne przepisy przeciwko życiu.

Ustawa o eutanazji była czterokrotnie zatwierdzana przez parlament w ciągu ostatnich lat, ale za każdym razem spotykała się ze sprzeciwem prezydenta. Ostateczna wersja ustawy została przyjęta w piątek przy poparciu rządzących socjalistów, którzy mają bezwzględną większość w izbie.

We wtorek wieczorem nowe prawo musiał podpisać prezydent Portugalii. W uzasadnieniu Rebelo de Sousa wyjaśnił, że portugalskie ustawodawstwo zobowiązuje go do podpisania ustawy, gdyż po marcowym zgłoszeniu kolejnego prezydenckiego weta izba ponownie ją przegłosowała bezwzględną większością głosów. - Konstytucja zobowiązuje prezydenta do uchwalenia ustawy, którą zawetował i która została znów zatwierdzona przez Zgromadzenie Republiki - podkreślił de Sousa.

Potyczki od 2017 r.

Portugalski parlament zatwierdzał ustawę legalizującą eutanazję pięciokrotnie od 2017 r. Dwukrotnie wetował ją prezydent, zaś dwa razy Trybunał Konstytucyjny orzekał, że przepisy te są niezgodne z ustawą zasadniczą. Teraz zatwierdzona ustawa zacznie obowiązywać jesienią.

Rebelo de Sousa wetując kontrowersyjne przepisy powoływał się na obecność w treści "nadmiernie niezdefiniowanych pojęć". Wyjaśniał, że język używany do opisu warunków terminalnych umożliwiających eutanazję jest sprzeczny i wymaga wyjaśnień. Nowa wersja ustawy stanowi, że eutanazja jest dozwolona w przypadkach, gdy "samobójstwo wspomagane medycznie jest niemożliwe ze względu na niepełnosprawność fizyczną pacjenta".

Kruczki prawne, by przechytrzyć prezydenta

Rebelo de Sousa poprosił ustawodawców o określenie, kto mógłby potwierdzić, czy pacjent jest fizycznie niezdolny do tzw. śmierci wspomaganej , ale ustawodawcy tym razem odmówili modyfikacji treści. Aby móc przełamać ostatnie weto prezydenta, socjaliści postanowili głosować nad tym samym tekstem po raz drugi.

- Kwestie podniesione przez prezydenta można rozwiązać za pomocą dekretów wykonawczych, mówiła później Catarina Martins, liderka skrajnie lewicowego Bloku Lewicy.

Ustawa określa, że wnioskować o eutanazję mogą osoby pełnoletnie i będące obywatelami Portugalii, w przypadkach, gdy znajdują się "w sytuacji intensywnego cierpienia, z terminalnymi uszkodzeniami o skrajnej skali lub poważną i nieuleczalną chorobą".

Jeszcze nie koniec walki?

Krytycy medycznie wspomaganego zabójstwa żałują, że sprawa nie została poddana pod referendum i nie zdecydował o tak kontrowersyjnej sprawie ogół społeczeństwa. Portugalczycy wyrażali nadzieję, że posłowie opozycji ponownie zwrócą się do Trybunału Konstytucyjnego o rozpatrzenie ustawy. To zapowiedziała już główna siła opozycji - centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna.

Portugalia w ostatnich latach pod lewicowymi rządami wprowadziła wiele liberalnych reform. W 2001 roku zdekryminalizowane zostało używanie narkotyków, w 2007 roku zalegalizowano aborcję, a w 2010 roku zezwolono na małżeństwa osób tej samej płci

Eutanazja i medycznie wspomagane samobójstwo są w Europie dozwolone tylko w kilku krajach - w sąsiadującej z Portugalią Hiszpanii oraz Belgii, Holandii i Luksemburgu.

Czytaj także:

pg,Reuters,TheGuardian,TT

Polecane

Wróć do strony głównej