more_horiz
Wiadomości

Debata w Parlamencie Europejskim nt. Polski. Beata Szydło: prawo nie jest łamane

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 21:33
Podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło ostro skrytykowała deputowanych opozycji, którzy sprzeciwiają się komisji do spraw zbadania rosyjskich wpływów. W środę na sesji Europarlamentu w Brukseli odbyła się debata na ten temat. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia - Beata Płomecka.
Wicepremier Beata Szydło
Wicepremier Beata SzydłoFoto: 360b/shutterstock.com/cc

Beata Szydło, wypowiadająca się w imieniu grupy konserwatystów, podkreślała, że tego typu komisje funkcjonują także w innych krajach. - Dlaczego bronicie ruskich wpływów, a dlaczego nie bronicie interesów polskich obywateli, których jesteście reprezentantami? - pytała była premier.

"Prawo nie jest łamane"

- Wstyd Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych. Wstyd, że na tej sali są byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali również partię, która zaciągała w Moskwie pożyczki. Konstytucja polska nie jest łamana, prawo nie jest łamane. Dobrze, że ta komisja powstaje w Polsce, bo jeżeli mówimy o tym, jak silne są ruskie wpływy, to ta debata pokazuje, że są bardzo silne - powiedziała Beata Szydło.

Zwróciła się też do unijnego komisarza odpowiedzialnego za sprawiedliwość, Didiera Reyndersa, podkreślając, że jeżeli chodzi o sprawy związane z wymiarem sprawiedliwości, to zgodnie z traktatami leżą one w gestii suwerennych państw.

Była premier skrytykowała też tych eurodeputowanych opozycji, którzy - jak mówiła - nawołują do rebelii i mówią o wyprowadzaniu ludzi na ulice. Z apelem o tłumny udział w niedzielnej demonstracji w Warszawie wystąpił między innymi eurodeputowany Andrzej Halicki, wypowiadający się w imieniu grupy chadeków.


Posłuchaj
00:33 12386217_1 (1).mp3 Beata Szydło o komisji ds. badania rosyjskich wpływów (IAR) 

- Jestem tutaj, żeby ostrzec, bo "lex Tusk" to nie jest kolejna ustawa, która łamie konstytucję. Ta władza ma jeden scenariusz działania - oskarżyć innych o to, co sama robi, i jednocześnie wyeliminować opozycję z życia publicznego. Oskarżyć i wyeliminować bo boi się przegranej - mówił Andrzej Halicki.


Posłuchaj
00:20 12386217_2.mp3 Andrzej Halicki w debacie w PE nt. Polski (IAR) 

Debata na temat specjalnej komisji do spraw zbadania rosyjskich wpływów została zorganizowana na wniosek największej grupy w Europarlamencie - chadeckiej - który został poparty przez socjalistów, liberałów i zielonych.

Czytaj więcej:

Sellin: w interesie nie tylko Polski, ale całej Europy i Zachodu jest wyjaśnianie rosyjskich wpływów


IAR/Beata Płomecka/Bruksela/nt

Zobacz także

Zobacz także