more_horiz
Wiadomości

Marszałek Witek w Wilnie: chcemy wzmocnić polski głos w sprawach bezpieczeństwa Europy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 10:20
Przed szczytem NATO w Wilnie zorganizowano spotkanie liderów parlamentów państw Sojuszu. Bierze w nim udział marszałek Sejmu. - Cieszymy się, że przewodniczący parlamentów zostali włączeni w te ważne dyskusje dotyczące obronności i bezpieczeństwa, nie tylko w Europie, ale bezpieczeństwa globalnego - podkreśliła Elżbieta Witek
Marszałek Sejmu RP: chcemy wzmocnić polski głos w sprawach obronności i europejskiego bezpieczeństwa
Marszałek Sejmu RP: chcemy wzmocnić polski głos w sprawach obronności i europejskiego bezpieczeństwaFoto: Sejm RP/Twitter

W piątek w Wilnie marszałek Sejmu bierze udział w spotkaniu przewodniczących parlamentów państw członkowskich NATO w litewskim Seimasie. Przed rozpoczęciem spotkania Witek podkreśliła, że spotkanie zostało zorganizowane przez przewodniczącą Seimasu Viktoriję Czmilyte-Nielsen przed szczytem Sojuszu, który odbędzie się w Wilnie 11 i 12 lipca.

Rola parlamentów w zapewnieniu bezpieczeństwa

Witek podkreśliła, że szczyt NATO jest poprzedzony szczytem liderów parlamentów po raz pierwszy. - Parlamenty mają do odegrania swoją ważną rolę, cieszymy się, że została ona dostrzeżona. (…) Oczywiście, nie prowadzimy samodzielnej polityki zagranicznej; tę politykę prowadzi rząd, MSZ. Jesteśmy oczywiście w kontakcie; chcemy tylko wzmocnić głos polskiej strony w tej ważnej kwestii, jaką jest kwestia obronności i bezpieczeństwa europejskiego, w tym oczywiście bezpieczeństwa Polski - powiedziała marszałek Sejmu.

Przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktorija Čmilyte-Nielsen podczas inauguracji tego szczytu zwróciła uwagę, że w obecnej sytuacji geopolitycznej kraje Sojuszu stoją przed wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem. - Parlamenty muszą odgrywać rolę w zapewnieniu bezpiecznej przyszłości dla naszych krajów i obywateli - podkreśliła.

Czytaj także:

Prezydent Nauseda chce na wschodniej flance NATO gotowe do walki brygady

W inauguracji spotkania wziął też udział prezydent Litwy Gitanas Nauseda, który zaznaczył, że na wschodniej flance NATO potrzebne są gotowe do walki jednostki wielkości brygady. - Próba polegania jedynie na tym, że wsparcie szybko przybędzie z odsieczą po prostu nie przyniesie efektu. Tego typu działania zasygnalizują agresorowi, że może przyjść okazja przetestowania determinacji Sojuszu. Musimy eliminować takie zagrożenia - ocenił.

Posłuchaj
00:19 12389071_2.mp3 Prezydent Litwy o kształcie NATO na wschodniej flance: poleganie na tym, że wsparcie przybędzie z odsieczą nie przyniesie efektu (IAR) 

Spotkanie złożone jest z trzech paneli. Pierwszy z nich poświęcony będzie globalnym wyzwaniom stojącym przed NATO, drugi – kwestii wzmocnienia obronności i wzrostu wydatków państw członkowskich w tym obszarze. Trzeci, w którym jednym z mówców będzie marszałek polskiego sejmu, dotyczył będzie długoterminowych planów wsparcia Ukrainy przez NATO.

Poza marszałek Witek, polski parlament reprezentuje przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel, przewodniczący komisji obrony narodowej Michał Jach, a także wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

ms/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także