more_horiz
Wiadomości

Ukraińscy piloci już na Wyspach. Kijów dziękuje za przewodzenie "koalicji myśliwców"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 18:45
Premier Ukrainy Denys Szmyhal po spotkaniu w Kijowie z szefem brytyjskiej dyplomacji Jamesem Cleverlym wskazał na wiodącą rolę Londynu w stworzeniu "koalicji myśliwców", która ma wesprzeć jego kraj w wojnie z Rosją. Zapewnił, że na polu bitwy Siły Zbrojne Ukrainy dostosowują się do standardów NATO.
Pierwsi ukraińscy piloci szkolą się już na Wyspach.
Pierwsi ukraińscy piloci szkolą się już na Wyspach.Foto: ANURAKE SINGTO-ON/ Shutterstock

- Pierwsze grupy ukraińskich pilotów już wyruszyły do Wielkiej Brytanii, gdzie będą przechodzić szkolenie na samolotach myśliwskich - poinformował w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal po spotkaniu w Kijowie z szefem brytyjskiego MSZ Jamesem Cleverlym.

- Rozmowy dotyczyły wsparcia obronnego, odbudowy Ukrainy i integracji z NATO - przekazał Szmyhal.

Premier Ukrainy podziękował za pomoc, wiodącą rolę Londynu w utworzeniu "koalicji myśliwców" oraz gotowość do szkolenia ukraińskich pilotów. Jak dodał, pierwsze grupy ukraińskich lotników już udały się do Wielkiej Brytanii.

Ukraina działa w standardach NATO-wskich

"Na polu bitwy Siły Zbrojne Ukrainy dostosowują się do standardów NATO" - napisał na Telegramie Szmyhal.

- Podczas lipcowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie Ukraina powinna usłyszeć przekaz na temat swej przyszłości w NATO - oznajmił. 

Ukraina od dawna prosi Zachód o dostarczenie nowoczesnych myśliwców, by skuteczniej bronić się przed atakami Rosji. Jak dotąd kilka państw, m.in. Polska, Wielka Brytania, USA, Holandia, Belgia i Dania zapowiedziało udział w koalicji, której celem będzie wyszkolenie ukraińskich pilotów z obsługi samolotów F-16.F-16 na Ukrainie to koniec rosyjskiego terroru

Wcześniej w maju Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że pojawienie się samolotów F-16 na Ukrainie będzie sygnałem, że rosyjski terror przegrał. Wyraził przekonanie, że ukraińscy piloci bardzo dobrze opanują obsługę tych maszyn.

Jak dodał, ten krok powiększy ukraińskie możliwości obronne. - Bo tylko z silnymi samolotami system obrony powietrznej staje się pełnowymiarowy - zaznaczył. Zełenski zapewnił, że Kijów przygotuje "całą potrzebną bazę", by "lotnicze przejście odbyło się jak najszybciej i skutecznie".

Czytaj także:


IAR/łs

Zobacz także

Zobacz także