"Grozi wzrostem napięcia". Hiszpański dziennik o udziale Izraela w amerykańskich manewrach "African Lion" w Maroku
Jak podaje hiszpański "El Pais", "w Maroku, Ghanie, Senegalu i Tunezji trwają doroczne największe w Afryce ćwiczenia wojskowe koordynowane przez Stany Zjednoczone". W "African Lion 23" bierze udział 8 tys. żołnierzy z 18 krajów afrykańskich i z innych kontynentów oraz 27 obserwatorów. "Po raz pierwszy w manewrach szkoleniowych na terenie Maroka aktywnie uczestniczą siły Izraela, co Algieria odebrała jako zagrożenie swojego bezpieczeństwa" - dodaje "El Pais".
2023-06-11, 23:44
Jak poinformowała Europa Press, "w ćwiczeniach w Maroku bierze udział 12-osobowa delegacja żołnierzy oraz dowódca batalionu rozpoznawczego brygady Golani, elitarnej jednostki piechoty regularnie działającej na Zachodnim Brzegu Jordanu".
"Zagrożenie dla bezpieczeństwa"
Według portalu TSA Algerie, na który powołał się dziennik "El Pais", "ćwiczenia obejmują m. in. strefę Sahary Zachodniej blisko Algierii, która skoncentrowała wojska na swojej granicy". Izraelską obecność w Maroku Algieria odebrała jako "zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa".
Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Algierii gen. Said Chengriha uczestniczył w spotkaniu poświęconym "sytuacji bezpieczeństwa na granicach" - zgodnie z oficjalną prasą algierską. Algieria ogłosiła w ubiegłym roku wspólne ćwiczenia z wojskami Rosji, swoim głównym dostawcą broni, które jednak nie odbyły się.
"African Lion 23"
Manewry "African Lion 23" obejmują ćwiczenia na lądzie, wodzie i w powietrzu, w tym z zakresu zwalczania broni masowego rażenia, w obliczu hipotetycznej sytuacji kryzysowej z udziałem broni jądrowej, radiologicznej, biologicznej i chemicznej.
REKLAMA
W ramach "African Lion" przeprowadzono ćwiczenia z ostrą amunicją. Wyrzutnie rakiet Himars M142 należące do amerykańskiej marynarki wojennej oddały strzały w rejonie Aghadiru na południu Maroka.
Według EFE, obecność amerykańskich żołnierzy w Maroku w pobliżu granicy z Saharą Zachodnią jest interpretowana jako kolejne wsparcie dla Rabatu od czasu uznania w grudniu 2020 r. przez byłego prezydenta amerykańskiego Donalda Trumpa suwerenności Maroka nad dawną kolonią hiszpańską.
- Amerykańska artyleria rakietowa ćwiczy z sojusznikami w Europie
- Ćwiczenia Griffin Shock 23-1. Szef MON: jest to bardzo silny sygnał wysłany Rosji
- 26 tys. pistoletów VIS-100 trafi do Wojska Polskiego. Umowa opiewa na ponad 2,5 mln zł
Relacje z Marokiem
Stany Zjednoczone wielokrotnie podkreślały wagę relacji z Marokiem, wskazując na jego rolę w stabilizacji regionu. Maroko był czwartym krajem, który podpisał umowy dyplomatyczne z Izraelem za prezydentury Donalda Trumpa. Stany Zjednoczone i Rabat podpisały dziesięcioletnią umowę o współpracy wojskowej w październiku 2020 r.
REKLAMA
Manewry szkoleniowe "African Lion" odbywają w klimacie pustynnym i przy bardzo wysokich temperaturach. Będą trwały do 18 czerwca.
PAP/jb
REKLAMA