Nie będzie wniosków z unijnego szczytu ws. migracji. Przewodniczący Rady Europejskiej wyda oświadczenie
Bez porozumienia zakończyła się dyskusja unijnych przywódców na szczycie w Brukseli poświęcona kwestiom migracyjnym. Liderom 27-mki nie udało się przełamać impasu w sprawie wniosków ze szczytu. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, nie będzie konkluzji ze szczytu na ten temat.
2023-06-30, 14:24
Będzie tylko oświadczenie przewodniczącego Rady Europejskiej. Powodem jest brak zgody Polski i Węgier na ogólne zapisy na temat migracji. Z kolei poprawka Polski dotycząca dobrowolności i jednomyślności w sprawach migracyjnych została odrzucona.
Polska, poparta przez Węgry, zgłosiła poprawkę, by do dokumentu wpisać odniesienie do ustaleń z poprzednich szczytów, między innymi z 2018 roku, mówiących o zasadzie jednomyślności i dobrowolności w polityce migracyjnej. Jednak na to nie było zgody pozostałych państw. Będzie więc tylko oświadczenie przewodniczącego Rady Europejskiej.
"Usłyszałem, że nie można tego wpisać"
- Część krajów chciało odejść od tych konkluzji z 2018 roku - mówił dziś rano premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że Polska pozostaje przy swoim stanowisku i nie godzi się na przymusowe wysyłanie migrantów do unijnych krajów w ramach relokacji.
Stawia na dobrowolność i to właśnie chciał dopisać do wniosków z tego spotkania premier Mateusz Morawiecki. - Co usłyszałem po drugiej stronie? Że nie można tego wpisać. No to jeżeli nie można tego wpisać, to znaczy że część Rady Europejskiej chciałaby, aby to był proces przymusowy, a nie dobrowolny - powiedział szef rządu.
REKLAMA
Relokacja albo opłata
Polska tak właśnie interpretuje pakt migracyjny uzgodniony wstępnie kilka tygodni temu przez państwa członkowskie. Uważa, że zakłada on de facto przymusową relokację, bo daje krajom do wyboru albo przyjęcie migrantów albo opłatę - 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę.
Wniosków z unijnego szczytu dziś nie będzie, ale prace nad paktem migracyjnym będzie się toczyć dalej. Będzie on teraz negocjowany przez unijne kraje i Parlament Europejski. Ostateczny jego kształt będzie zależeć od wyniku tych rokowań.
Posłuchaj
Czytaj także:
REKLAMA
- Szczyt UE w Brukseli. Politycy dyskutowali o zmniejszaniu zależności od Chin
- "Zaskarżcie to sobie do TSUE". Beata Szydło o postawie Brukseli ws. paktu migracyjnego
- Pakt Webera? Prof. Legutko: Niemcy chcą, żebyśmy nadal byli "łatwi w hodowli"
IAR/Beata Płomecka/łl
REKLAMA