"By przeżyć, musi wyjechać z Gruzji". Prawnik Saakaszwilego o sytuacji byłego prezydenta
Micheil Saakaszwili, by przeżyć, musi wyjechać z kraju - uważa prawnik byłego prezydenta Gruzji. Nika Gwaramia w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką wyraził nadzieję, że pomoże w tym wczorajsza wizyta polskich lekarzy w Tbilisi.
2023-07-13, 09:30
Stan zdrowia byłego prezydenta Gruzji wzbudza poważne zaniepokojenie organizacji broniących praw człowieka. Gruzińskie władze zgodziły się na dostęp lekarzy z zewnątrz, by to ocenili, a Polska zaoferowała swoją misję medyczną i gotowość przyjęcia Saakaszwilego na leczenie. O tej wizycie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała wczoraj jako pierwsza.
Stan zdrowia Saakaszwilego
Nika Gwaramia podkreślił, że ta wizyta było długo wyczekiwana. - Wiem, że jest w bardzo złym stanie. To jest więzień polityczny. Wiem, że był traktowany w sposób nieludzki. To były prawie tortury, według międzynarodowych standardów. Mam nadzieję, że ta wizyta pomoże w uwolnieniu go. Musimy doprowadzić do tego, by został zwolniony i by przeżył - powiedział Polskiemu Radiu prawnik byłego prezydenta Gruzji.
Micheil Saakaszwili odsiaduje wyrok sześciu lat więzienia za rzekome nadużycie władzy. Do więzienia trafił w październiku 2021 roku, tam prowadził strajki głodowe. Kilka miesięcy później został przewieziony do szpitala, w którym przebywa do tej pory.
Sytuacja w Gruzji
Nika Gwaramia, który jest prawnikiem Saakaszwilego, to także były minister. Przed kilkoma tygodniami został wypuszczony z więzienia, w którym przebywał prawie rok. Pytany o sytuację w Gruzji, przedstawił czarny obraz.
REKLAMA
- To rosyjski typ autokracji, z olbrzymią prorosyjską propagandą wymierzoną w Ukrainę, wymierzoną w Europę. Oświadczenia gruzińskiego rządu są otwarcie prorosyjskie i antyzachodnie. Musimy zmienić ten rząd. Dlatego wybory w przyszłym roku będą prawdopodobnie jednym z kluczowych momentów w historii Gruzji. Tu chodzi o przyszłość Gruzji: albo będzie ona europejska, albo rosyjska - podkreślił Nika Gwaramia.
Sytuację w Gruzji wielokrotnie w ostatnim czasie krytykowała Unia Europejska. Z powodu łamania międzynarodowych standardów Gruzja nie otrzymała w ubiegłym roku statusu kandydata do Unii. Otrzymały je wtedy Mołdawia i Ukraina. Jesienią Komisja Europejska ma opublikować pełen raport oceniający sytuację i na jego podstawie dwudziestka siódemka zdecyduje, czy Gruzja może stać się krajem kandydującym do Wspólnoty.
Posłuchaj
- Polscy lekarze są w Gruzji i badają Saakaszwilego. Premier Morawiecki potwierdził informacje Polskiego Radia
- B. gruziński ambasador: bez międzynarodowej interwencji Saakaszwilemu grozi śmierć
- Stanowcze słowa Saakaszwilego. "Smoleńsk był zemstą za Tbilisi, Putin zabił Lecha Kaczyńskiego"
dz/IAR
REKLAMA
REKLAMA