Szczyt UE-CELAC. Premier Morawiecki: tłumaczyliśmy zagrożenia związane z kolonialną polityką Rosji

- Mam przekonanie, że wiele krajów Ameryki Łacińskiej, choć może nie wszystkie, zrozumiało, jakim zagrożeniem jest Rosja, bardzo intensywnie tłumaczyliśmy zagrożenia związane z kolonialną polityką Rosji - powiedział premier Mateusz Morawiecki po szczycie UE oraz państw Ameryki Łacińskiej.

2023-07-18, 13:15

Szczyt UE-CELAC. Premier Morawiecki: tłumaczyliśmy zagrożenia związane z kolonialną polityką Rosji
Mateusz Morawiecki: Rosja nie wszędzie jest uważana za takiego agresora. Foto: Twitter/KPRM

Mateusz Morawiecki wziął udział w odbywającym się w Brukseli szczycie UE - Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (UE-CELAC). Według komunikatu CIR, spotkanie miało być poświęcone w szczególności współpracę na rzecz sprawiedliwej transformacji.

- Nie w każdym zakątku świata sytuacja u nas w Europie, zwłaszcza na flance wschodniej, jest tak jednoznaczna, jak my ją odbieramy. Rosja nie wszędzie jest uważana za takiego agresora, jakim jest rzeczywiście. Dlatego pierwszoplanowym zadaniem tutaj dla nas, dla Polski, jest tłumaczenie zagrożeń związanych z imperialną polityką Rosji. Walka o przywrócenie stabilności, pokoju, spokoju, normalnych warunków do rozwoju, to także walka z rosyjską propagandą - mówił premier po spotkaniu. Jak wskazał, spotkanie było dla liderów UE szansą na przedstawienie europejskiej perspektywy.

Zagrożenie ze strony Rosji

Premier podkreślił, że "te spotkania pokazały, jak ważne jest, żeby tłumaczyć partnerom w różnych zakątkach, jakie ryzyka wiążą się z brakiem potępienia agresji". - Zarówno na forum plenarnym, jak i w rozmowach bilateralnych z prezydentem Kolumbii (Gustavo Petro) i prezydentem Argentyny (Alberto Fernandezem) bardzo jednoznacznie tłumaczyliśmy zagrożenia związane z agresywną, kolonialną, imperialną polityka Rosji - dodał Mateusz Morawiecki. Wskazał na znaczenie użycia terminu "kolonializm" w rozmowach z partnerami z regionu Ameryki Łacińskiej.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki po szczycie UE-CELAC (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

- Mam przekonanie, że wiele krajów Ameryki Łacińskiej - może nie wszystkie - zrozumiały, jakim zagrożeniem jest Rosja. To jest wielki sukces, wielka sprawa, bo nam też zależy na przywróceniu pokoju i warunków do normalnego rozwoju gospodarczego - ocenił premier Morawiecki.

REKLAMA

Głosowanie w ONZ

Mateusz Morawiecki powiedział, że jednym z celów spotkania jest uświadomienie przywódców Ameryki Łacińskiej, na czym polegają europejskie problemy, co jak zauważył, może przełożyć się również na wspólne głosowanie w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. - Wspólne głosowanie w ramach ONZ jest ważne, żeby budować politykę, powiem wprost, szczerze, może mocno, politykę izolacji Rosji - zaznaczył.

- W ramach ONZ musimy budować koalicję państw miłujących pokój, pragnących wrócić do stabilności, do normalności, spokoju, ale to będzie możliwe, tylko jeżeli powstrzymamy agresywną politykę Rosji - powiedział premier Morawiecki.

Ceny energii

Premier podkreślił, że zwracał uwagę swoim odpowiednikom z tego regionu, że wojna na Ukrainie ma wpływ na wysokie ceny energii, co przekłada się na inflację. Jak mówił, miało zostać przyjęte ze zrozumieniem to, że "putinflacja ma wpływ nawet na sytuację w Ameryce Łacińskiej".

- To ważny szczyt, trzeba wymieniać się poglądami, budować wspólne mianowniki, stanowiska. Dobrze, że tak się tutaj udało uczynić, że zbudowaliśmy wspólne rozumienie tego, czym jest wojna na Ukrainie, ale także jak ważna jest ochrona polskiego i europejskiego rynku - powiedział Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Ochrona polskich rolników

Jak wskazał, drugim tematem szczytu były kwestie gospodarcze. - Tutaj nam chodzi przede wszystkim o ochronę polskiego rolnika, polskiego rolnictwa i polskiej gospodarki. Coraz więcej firm eksportuje do krajów Ameryki Łacińskiej, to jest wielki sukces polskich przedsiębiorców. [...] Będziemy wspierać polski eksport i ekspansję polskiego kapitału, polskich przedsiębiorców do Ameryki Łacińskiej - zadeklarował premier Morawiecki.

Dodał, że "byliśmy zachęcani" przez kraje takie jak Argentyna, Brazylia czy Kolumbia do wejścia na ich rynki.

Czytaj także:

REKLAMA

PAP,IAR,pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej