Cywilny statek przepłynął nowym ukraińskim korytarzem. Zełenski: to ważny krok ku przywróceniu swobody żeglugi

- Ukraina zrobiła ważny krok ku przywróceniu swobody żeglugi na Morzu Czarnym; pierwszy cywilny statek przepłynął nowym ukraińskim korytarzem humanitarnym - przekazał w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

2023-08-16, 21:38

Cywilny statek przepłynął nowym ukraińskim korytarzem. Zełenski: to ważny krok ku przywróceniu swobody żeglugi
Zełenski: zrobiliśmy ważny krok ku przywróceniu swobody żeglugi na Morzu Czarnym. Foto: shutterstock.com/VolodymyrT

"Właśnie Ukraina zrobiła ważny krok ku przywróceniu swobody żeglugi na Morzu Czarnym. Pierwszy cywilny statek przepłynął nowym ukraińskim korytarzem humanitarnym, wypływając z odeskiego portu. Teraz zmierza do Bosforu" - napisał Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

Jak dodał, Ukraina oficjalnie poinformowała o działaniu korytarza Międzynarodową Organizację Morską, która potwierdziła suwerenne prawo Ukrainy do regulowania nawigacji i wezwała Rosję do zaprzestania wysuwania gróźb i do przestrzegania konwencji międzynarodowych.

"Morze ma być bezpieczne dla wszystkich. To jest zasadnicze dla Ukrainy i dla naszych partnerów. Swoboda i bezpieczeństwo żeglugi to fundamentalne zasady stosunków międzynarodowych" - oznajmił ukraiński prezydent.

Zmasowany atak na portową infrastrukturę Ukrainy

Wcześniej w środę Zełenski poinformował, że minionej nocy siły rosyjskie już po raz siódmy w ciągu miesiąca przeprowadziły zmasowany atak na portową infrastrukturę Ukrainy.

REKLAMA

Ukraińska Marynarka Wojenna poinformowała w zeszłym tygodniu, że uruchamia tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne, z którego w najbliższych dniach zaczną korzystać statki handlowe, oczekujące dotychczas w portach. Korytarz ma umożliwić wypłynięcie z Odessy, Czarnomorska i Piwdennego statków handlowych, pozostających w tych portach od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W połowie lipca br. Kreml wprowadził de facto blokadę ukraińskich portów, wycofując się z umowy o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Umowa ta, zawarta pod auspicjami ONZ i umożliwiająca Ukrainie eksport produktów żywnościowych, obowiązywała od lipca 2022 roku.

Zwiększenie produkcji dronów

W swoim cowieczornym przemówieniu Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina zwiększa produkcję dronów. Prezydent rozmawiał o produkowaniu amunicji i innych możliwościach technologicznych ukraińskiego przemysłu z głównym dowództwem armii oraz szefostwem ministerstwa obrony.

REKLAMA

Jak dodał, o drony pytają wszystkie jednostki ukraińskiego wojska. - Odpowiedzią na te pytania jest nasza praca z partnerami w zakresie dostarczania niezbędnych dronów i systemów, a także nasza praca tutaj na Ukrainie. Wielokrotnie zwiększamy produkcję - podkreślił.

Wskazał, że konieczne jest usystematyzowanie tego, co jest już dostarczane żołnierzom i używane przez nich. - Drony to "oczy" i ochrona na linii frontu. Mają różne zasięgi, różne cele - zaznaczył.

- Drony są gwarancją, że ludzie nie będą musieli płacić życiem tam, gdzie będzie mogła zadziałać ta maszyna - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Posłuchaj

Zełenski: wielokrotnie zwiększamy produkcję dronów. Ale konieczne jest usystematyzowanie tego, co jest już dostarczane żołnierzom i używane przez nich. Drony to "oczy" i ochrona na linii frontu. Mają różne zasięgi, różne cele (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dn/jmo/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej