Włochy chcą powstrzymać najazd migrantów na Lampedusę. "Możemy użyć marynarki wojennej"

Wicepremier Włoch Matteo Salvini nie wyklucza użycia marynarki wojennej do powstrzymania fali migrantów, przybywających z Tunezji przez Morze Śródziemne do Włoch. Wskazał, że dotychczasowe wysiłki dyplomatyczne nie przyniosły rezultatów.

2023-09-15, 12:37

Włochy chcą powstrzymać najazd migrantów na Lampedusę. "Możemy użyć marynarki wojennej"
Większość z imigrantów przybyłych na Lampedusę wciąż pozostaje na wyspie. Foto: PAP/EPA/CIRO FUSCO

Matteo Salvini jest ministrem transportu i infrastruktury, a także konserwatywnej Ligi, drugiej siły obecnej koalicji rządzącej. Mówiąc o dyplomatycznych wysiłkach, które zawiodły, miał na myśli porozumienie podpisane w sierpniu między prezydentem Tunezji Kaisem Saiedem a premier Włoch Giorgią Meloni i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Tunezyjski prezydent zobowiązał się powstrzymać migrantów w zamian za obiecaną pomoc finansową, której jeszcze nie otrzymał. Zdaniem niektórych włoskich komentatorów masowy napływ migrantów z Tunezji we wtorek i środę był sprowokowany przez władze tunezyjskie, czekające na wsparcie ze strony Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Władze Lampedusy rozpoczęły relokację migrantów, którzy przypłynęli z Afryki w ostatnich dniach - część ma trafić na Sycylię, część na kontynent. Przybyszów jest jednak tak dużo, że Włosi nie są w stanie uporać się z tym zadaniem i większość obcokrajowców wciąż pozostaje na wyspie.

Kryzys migracyjny we Włoszech

Lampedusa jest pierwszym przystankiem na szlaku migracyjnym z Afryki Północnej do Europy. Według lokalnych władz, w ciągu trzech dni przypłynęło tam 6800 migrantów, czyli więcej niż liczy cała populacja tej małej włoskiej wyspy.

REKLAMA

Czytaj w tvp.info: Fake news Tuska i „Gazety Wyborczej”. Oświadczenie prokuratury ws. migrantów

Migranci otrzymują od wolontariuszy z włoskiego Czerwonego Krzyża łóżka polowe, a mieszkańcy Lampedusy spontanicznie dostarczają Afrykańczykom żywność. Utrzymanie wszystkich przybyszów w przepełnionym ośrodku recepcyjnym to jednak trudne zadanie. Część spośród nich wymknęła się i została zauważona w innych miejscach na wyspie

Czerwony Krzyż podaje, że do tej pory udało się relokować ponad 2 tysiące osób. Większość z nich została zabrana komercyjnymi statkami wycieczkowymi oraz okrętami włoskiej marynarki wojennej. Część osób ma trafić na Sycylię, a część do Włoch kontynentalnych. Nadal jednak w ośrodku recepcyjnym na Lampedusie pozostaje ponad 4 tysiące przybyszów.

Włoski rząd zaapelował o pomoc do Europy. W czwartek szef włoskiego MSW Matteo Piandetosi rozmawiał w tej sprawie z unijną komisarz ds. wewnętrznych Ylvą Johansson. Polityk powiedział, że aktualne podejście UE w kwestiach dotyczących polityki migracyjnej nie jest wystarczająco skuteczne - podkreśliła AP.

REKLAMA

Włochy: liczba migrantów podwoiła się rok do roku

Od początku tego roku do Włoch przypłynęło około 124 tysięcy migrantów, dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2022 roku.

Uciekinierzy z krajów afrykańskich najczęściej udają się do podróż do Włoch już nie z Libii, jak miało to miejsce w latach poprzednich, lecz z Tunezji. Rząd w Rzymie zawarł z tunezyjskimi władzami umowę repatriacyjną, umożliwiającą odsyłanie migrantów do kraju pochodzenia, lecz nie posiada takich porozumień z większością pozostałych państw Afryki - zauważyła agencja AP.

Posłuchaj

Wicepremier Włoch Matteo Salvini nie wyklucza użycia marynarki wojennej do powstrzymania fali migrantów przybywających z Tunezji przez Morze Śródziemne. Jego zdaniem, dotychczasowe wysiłki dyplomatyczne nie przyniosły rezultatów - relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także w wPolityce.pl: Maski opadły! Przymusowa relokacja? Poseł KO burzy narrację PO: Jeśli trzeba będzie przyjąć kilka tysięcy migrantów, to powinniśmy to zrobić

Od stycznia do sierpnia 2023 roku wykryto łącznie 232 350 przypadków nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic UE, czyli o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i najwięcej w takim okresie od roku 2016 – przekazała w czwartek włoska agencja prasowa ANSA, cytując dane Frontexu, unijnej agencji ds. granic.

REKLAMA

Czytaj także w TVP.Info: „Stop Tuskowi, stop przymusowej relokacji!”. Nowy spot PiS

[ZOBACZ TAKŻE] Minister kultury Piotr Gliński gościem Polskiego Radia

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej