more_horiz
Wiadomości

Co się dzieje z Kadyrowem? ISW: pogłoski o jego złym stanie zdrowia mogą wpłynąć na Czeczenię

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 07:46
Pogłoski o złym stanie zdrowia przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa mogą zachwiać stabilnością jego kontroli nad Czeczenią - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
ISW: pogłoski o złym stanie zdrowia Kadyrowa mogą zachwiać jego władzą nad Czeczenią
ISW: pogłoski o złym stanie zdrowia Kadyrowa mogą zachwiać jego władzą nad CzeczeniąFoto: SPUTNIK / Reuters / Forum

Przedłużający się w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej niepokój o stan zdrowia Kadyrowa uwypukla to, jak zależny jest od niego Władimir Putin pod względem utrzymania stabilności w Czeczenii - pisze think tank.

ISW przypomina, że kilka dni temu ukraiński wywiad wojskowy potwierdził, że Kadyrow jest w ciężkim stanie. Media podały, że lider Czeczenii jest w śpiączce. Pojawiły się nawet informacje o jego śmierci.

Cios dla reżimu Putina

W niedzielę w mediach społecznościowych Kadyrowa opublikowane zostało nagranie, na którym polityk zaprzecza pogłoskom o złym stanie swego zdrowia. Niektóre media podkreślały jednak, że nie wiadomo, kiedy nagrano to wideo.

Destabilizacja rządów Kadyrowa w Czeczenii byłaby dużym ciosem dla reżimu Putina - zaznaczają analitycy. Początki popularności Putina związane były z zaprowadzeniem "stabilności" w tej kaukaskiej republice poprzez brutalną wojnę.

Kadyrow i inni przedstawiciele rosyjskich władz mogą być zaniepokojeni, że pogłoski o stanie jego zdrowia wpłyną na długoterminową stabilność jego - a co za tym idzie też Putina - kontroli nad Czeczenią - podsumowują eksperci. 

Kolejne wybuchy w pobliżu Krymu

W okupowanym Sewastopolu na Krymie słychać było kilka eksplozji.

Do wybuchów miało dojść w pobliżu skalistego przylądka Fiolent. W okolicy słychać było odgłosy karetek pogotowia, jadących na miejsce.

Rosjanie informują natomiast o zestrzeleniu trzech ukraińskich dronów nad południowo-zachodnią częścią Krymu, a także o wstrzymaniu ruchu kołowego na Moście Krymskim.

Czytaj również:

Sewastopol jest ważnym portem wojennym na Morzu Czarnym, stanowi bazę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Od 2014 roku jest okupowany przez Rosję.

pap/as

Zobacz także

Zobacz także