more_horiz
Wiadomości

Biały Dom reaguje ws. polskiego embarga na ukraińskie zboże: to suwerenna decyzja

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 22:54
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby wyjaśnił, że USA nie zamierzają ingerować w kwestię embarga na ukraińskie zboże. Wprowadzenie przez Polskę oraz inne kraje takich ograniczeń Biały Dom nazwał "suwerenną decyzją". - Hipokryzją byłoby, gdybyśmy wymuszali na nich zmianę - zaznaczył Kirby.
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby oświadczył, że sprawa polskiego embarga na ukraińskie zboże to suwerenna decyzja naszego kraju
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby oświadczył, że sprawa polskiego embarga na ukraińskie zboże to "suwerenna decyzja" naszego krajuFoto: YURI GRIPAS / POOL

- Jesteśmy świadomi obaw naszych europejskich partnerów na temat importu ukraińskiego zboża. To są suwerenne decyzje. Cała walka na Ukrainie - i prezydent Biden będzie o tym mówił w ONZ - dotyczy idei suwerenności, która jest zapisana w Karcie Narodów Zjednoczonych. Więc byłoby hipokryzją, gdyby Stany Zjednoczone wymuszały zmianę suwerennych decyzji, jakie te kraje podejmują - powiedział Kirby podczas briefingu prasowego w Nowym Jorku.

- Te kraje robią to, co uważają, że jest w interesie ich ludności - dodał.

Ukraińskie zboże powinno płynąć za Morze Czarne

Przedstawiciel Białego Domu zaznaczył jednak, że USA uważają, że ukraińskie zboże może wnieść wiele w łagodzenie głodu i cierpienia w najbardziej narażonych państwach, dlatego Waszyngtonowi zależy na powrocie do Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej i eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne.

Kirby zapowiedział, że podczas wtorkowego wystąpienia podczas debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Biden wezwie do reformy Rady Bezpieczeństwa i dodania do Rady nowych stałych członków, by najważniejsze ciało ONZ odzwierciedlało perspektywę państw Globalnego Południa.

Zobacz również na tvp.info: Biały Dom o polskim embargu na ukraińskie zboże: To są suwerenne decyzje

Rosja musi przestać łamać Kartę Narodów Zjednoczonych

Pytany czy w świetle deptania przez Rosję podstawowych zasad ONZ, USA są gotowe poprzeć reformę Rady ograniczającą prawo weta stałych członków, Kirby odparł, że priorytetem prezydenta jest "uczynienie Rady większą i bardziej inkluzywną".

- Co do Rosji, to mogłaby ona ułatwić wszystkim życie, jeśli po prostu wycofałaby swoje wojska z Ukrainy i przestała łamać Kartę Narodów Zjednoczonych, której zobowiązała się przestrzegać, czy wypełniała postanowienia rezolucji, za którymi głosowała, jak w przypadku zakazu transferu broni z i do Korei Północnej - dodał.

Oficjel odniósł się też do weekendowego spotkania na Malcie doradcy Bidena Jake'a Sullivana z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Moskwie. W odpowiedzi na pytanie, czy Chiny zamierzają zwiększyć swoje wsparcie dla rosyjskiej agresji, Kirby odparł, że nie ma sygnałów, by ChRL miała wysłać Rosji broń. - Wciąż uważamy też, że nie byłoby to też w interesie ChRL, ale będziemy to nadal obserwować - zapewnił Kirby.

Czytaj także:

Zobacz także: Komisarz UE Janusz Wojciechowski o embargu na ukraińskie zboże

PAP/łs

Zobacz także

Zobacz także