Biały Dom reaguje ws. polskiego embarga na ukraińskie zboże: to suwerenna decyzja

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby wyjaśnił, że USA nie zamierzają ingerować w kwestię embarga na ukraińskie zboże. Wprowadzenie przez Polskę oraz inne kraje takich ograniczeń Biały Dom nazwał "suwerenną decyzją". - Hipokryzją byłoby, gdybyśmy wymuszali na nich zmianę - zaznaczył Kirby.

2023-09-18, 22:54

Biały Dom reaguje ws. polskiego embarga na ukraińskie zboże: to suwerenna decyzja
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby oświadczył, że sprawa polskiego embarga na ukraińskie zboże to "suwerenna decyzja" naszego kraju. Foto: YURI GRIPAS / POOL

- Jesteśmy świadomi obaw naszych europejskich partnerów na temat importu ukraińskiego zboża. To są suwerenne decyzje. Cała walka na Ukrainie - i prezydent Biden będzie o tym mówił w ONZ - dotyczy idei suwerenności, która jest zapisana w Karcie Narodów Zjednoczonych. Więc byłoby hipokryzją, gdyby Stany Zjednoczone wymuszały zmianę suwerennych decyzji, jakie te kraje podejmują - powiedział Kirby podczas briefingu prasowego w Nowym Jorku.

- Te kraje robią to, co uważają, że jest w interesie ich ludności - dodał.

Ukraińskie zboże powinno płynąć za Morze Czarne

Przedstawiciel Białego Domu zaznaczył jednak, że USA uważają, że ukraińskie zboże może wnieść wiele w łagodzenie głodu i cierpienia w najbardziej narażonych państwach, dlatego Waszyngtonowi zależy na powrocie do Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej i eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne.

Kirby zapowiedział, że podczas wtorkowego wystąpienia podczas debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Biden wezwie do reformy Rady Bezpieczeństwa i dodania do Rady nowych stałych członków, by najważniejsze ciało ONZ odzwierciedlało perspektywę państw Globalnego Południa.

REKLAMA

Zobacz również na tvp.info: Biały Dom o polskim embargu na ukraińskie zboże: To są suwerenne decyzje

Rosja musi przestać łamać Kartę Narodów Zjednoczonych

Pytany czy w świetle deptania przez Rosję podstawowych zasad ONZ, USA są gotowe poprzeć reformę Rady ograniczającą prawo weta stałych członków, Kirby odparł, że priorytetem prezydenta jest "uczynienie Rady większą i bardziej inkluzywną".

- Co do Rosji, to mogłaby ona ułatwić wszystkim życie, jeśli po prostu wycofałaby swoje wojska z Ukrainy i przestała łamać Kartę Narodów Zjednoczonych, której zobowiązała się przestrzegać, czy wypełniała postanowienia rezolucji, za którymi głosowała, jak w przypadku zakazu transferu broni z i do Korei Północnej - dodał.

Oficjel odniósł się też do weekendowego spotkania na Malcie doradcy Bidena Jake'a Sullivana z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Moskwie. W odpowiedzi na pytanie, czy Chiny zamierzają zwiększyć swoje wsparcie dla rosyjskiej agresji, Kirby odparł, że nie ma sygnałów, by ChRL miała wysłać Rosji broń. - Wciąż uważamy też, że nie byłoby to też w interesie ChRL, ale będziemy to nadal obserwować - zapewnił Kirby.

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz także: Komisarz UE Janusz Wojciechowski o embargu na ukraińskie zboże

PAP/łs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej