Rumunia oskarża Rosję o zbrodnie wojenne. Apel o wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Potrzebne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO i regionu Morza Czarnego - oświadczył prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas wideokonferencji z przywódcami państw G7, Polski, szefów NATO oraz UE. Jak dodał, rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju to zbrodnie wojenne. 

2023-10-04, 05:45

Rumunia oskarża Rosję o zbrodnie wojenne. Apel o wzmocnienie wschodniej flanki NATO
Klaus Iohannis stwierdził, że rosyjskie atkai na porty na Dunaju są zbrodnia wojenną. Foto: Reuters/ FORUM

"Prezydent Klaus Iohannis podkreślił, że Rosja musi zaprzestać ataków na ukraińskie porty nad Dunajem, w bezpośrednim sąsiedztwie Rumunii" - powiadomiła kancelaria głowy państwa. Iohannis po raz kolejny podkreślił, że ataki, mające na cele zniszczenie magazynów ze zbożem i infrastruktury portowej na Dunaju, to zbrodnie wojenne.

Rumunia apeluje o większe fundusze na wsparcie wschodniej flanki NATO

W formacie wideokonferencji Iohannis wziął udział w zwołanych z inicjatywy prezydenta USA rozmowach poświęconych Ukrainie z udziałem przywódców państw G7, Polski, szefów NATO oraz UE.

W trakcie spotkania Iohannis poinformował zagranicznych przywódców o działaniach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i nadzoru w regionie Morza Czarnego podjętych przez Rumunię oraz w ramach działań sojuszniczych NATO. We wrześniu na terytorium Rumunii przy granicy z Ukrainą trzykrotnie spadły fragmenty dronów po atakach Rosji na ukraińską infrastrukturę portową na Dunaju.

Prezydent Rumunii zaapelował o zwiększenie wysiłków dla skuteczniejszej postawy odstraszania i obrony na wschodniej flance NATO i na Morzu Czarnym. Podkreślił, że sytuacja wymaga „zwiększonych zdolności w zakresie wykrywania i przechwytywania dronów, a także wzmocnienia obrony powietrznej, zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Wilnie”.

REKLAMA

Wsparcie dla Ukrainy utrzymane "tak długo, jak będzie konieczne". Jasna deklaracja Bukaresztu

Bukareszt, jak zapewnił, zamierza kontynuować wsparcie dla napadniętej przez Rosję Ukrainy „tak długo, jak będzie to konieczne”, w tym w zakresie tranzytu ukraińskiego zboża przez terytorium Rumunii. Od początku pełnoskalowej wojny przez ten kraj przewieziono tranzytem ponad 27 mln ton ukraińskiego zboża. Do końca roku Rumunia planuje podwoić przepustowość szlaku przez port w Konstancy do 4 mln ton zboża miesięcznie.

Jak podano w komunikacie, prezydent USA Joe Biden oraz przywódcy uczestniczący w spotkaniu "wyrazili szczególne uznanie i wsparcie dla działań Rumunii na rzecz pomocy Ukrainie, w tym za wysiłki na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16”.

Czytaj także w TVP.Info: Siewiera: Wzmacniamy możliwości obronne; nie zostawimy Ukrainy samej

[ZOBACZ TAKŻE] Szef MON Mariusz Błaszczak gościem Polskiego Radia:

PAP, IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej