Kolejni migranci przypływają na Lampedusę. Niepokój budzi też sytuacja na innej włoskiej wyspie

2023-10-07, 12:30

Kolejni migranci przypływają na Lampedusę. Niepokój budzi też sytuacja na innej włoskiej wyspie
Włochy: kolejni migranci przypływają na Lampedusę. Zaniepokojenie władz budzi sytuacja na Pantellerii. Foto: Alessio Tricani/ Shutterstock

Do Włoch przez Morze Śródziemne nadal docierają łodzie z migrantami z Libii i Tunezji. Od tygodnia ich celem oprócz Lampedusy jest inna włoska wyspa Pantelleria. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk. 

W nocy na Lampedusę przybyły dwie łodzie z blisko 170 migrantami. W piątek przypłynęły cztery łodzie, przywożąc 250 osób. Sytuacja w ośrodku dla przybyszów jest pod kontrolą.

Trudna sytuacja na Pantellerii

Coraz większe zaniepokojenie włoskich władz budzi natomiast sytuacja na Pantellerii. To włoska wyspa leżąca najbliżej Afryki, w linii prostej 55 kilometrów. Z wyspy widać wybrzeże Tunezji. Odległość między Tunezją a Lampedusą, gdzie przypływa większość migrantów z Afryki, jest dwukrotnie większa.

Pantelleria, posiadająca lotnisko, liczy siedem tysięcy mieszkańców. Żyje z turystyki. W piątek na wyspę przybyły dwie łodzie, a w sumie w ciągu ostatnich siedmiu dni na małych jednostkach przypłynęło ponad tysiąc osób.

Pantelleria nie posiada ośrodka dla migrantów. Przybysze z Afryki przewożeni są na Sycylię.

Posłuchaj

Kolejni migranci przypływają na Lampedusę. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

Zobacz w Niezalezna.pl: Bruksela chce narzucić przymusową relokację. Prezes PiS: tylko nasza partia nie ugina się pod naciskami

Stan wyjątkowy przedłużony 

Rząd Włoch przedłużył o sześć następnych miesięcy stan kryzysowy w kraju z powodu nasilenia się fali migracyjnej. Został on wprowadzony przez gabinet Giorgii Meloni 11 kwietnia tego roku.

O przedłużenie stanu kryzysu wnioskował minister do spraw Obrony Cywilnej i polityki morskiej Nello Musumeci. Wprowadzono go na wiosnę na pół roku, gdy doszło do nadzwyczajnego nasilenia napływu migrantów przez Morze Śródziemne.

Od początku roku do Włoch przypłynęło ponad 130 tysięcy migrantów.

Czytaj więcej:

Kryzys imigracyjny w Europie. Poseł Lewicy: cieszę się, że Lampedusa nie jest problemem naszego kraju

IAR/Piotr Kowalczuk/nt

Polecane

Wróć do strony głównej