"Wojna jest porażką". Papież apeluje o uwolnienie zakładników i pomoc humanitarną dla Strefy Gazy
Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański, Ojciec Święty zaapelował o uwolnienie zakładników porwanych w Izraelu i o pomoc humanitarną dla Strefy Gazy. - Bracia, zatrzymajcie się - wezwał papież.
2023-10-22, 16:20
W niedzielnej modlitwie Anioł Pański z papieżem na Placu Świętego Piotra w Watykanie uczestniczyło 20 tys. osób.
- Po raz kolejny moja myśl skierowana jest na to, co dzieje się w Izraelu i Palestynie. Jestem bardzo zaniepokojony, zasmucony. Modlę się i jestem blisko ze wszystkimi, którzy cierpią, z zakładnikami, z rannymi, z ofiarami i ich rodzinami - powiedział do zgormadzonych Ojciec Święty Franciszek.
- Myślę o ciężkiej sytuacji humanitarnej w Gazie - dodał.
27 października - dniem modlitwy o pokój na świecie
Podkreślił, że jego ból wywołuje wiadomość o tym, że także szpital anglikański i grecka parafia prawosławna zostały zaatakowane w minionych dniach. Zaapelował też o dostarczenie pomocy humanitarnej dla Gazy i o uwolnienie zakładników.
REKLAMA
- Wojna, każda wojna na świecie - myślę też o udręczonej Ukrainie - jest porażką: wojna jest zawsze porażką. To zniszczenie ludzkiego braterstwa. Bracia, zatrzymajcie się, zatrzymajcie się - prosił papież. Ojciec Święty przypomniał, że piątek 27 października ogłosił dniem postu, modlitwy, pokuty w intencji pokoju na świecie.
Wiara w codziennym życiu
Natomiast w rozważaniach poprzedzających modlitwę Anioł Pański Franciszek nawiązał do słów Jezusa z niedzielnej Ewangelii: "oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga".
- Te słowa są powszechnie używane, ale czasem w sposób błędny albo ograniczony do mówienia o stosunkach między Kościołem i państwem, między chrześcijanami i polityką - zauważył papież. - Czasem i my myślimy: jedną rzeczą jest wiara ze swoimi praktykami, a inną codzienne życie - dodał.
Podkreślił, że takie podejście jest niezdrowe. - To schizofrenia; to tak, jakby wiara nie miała nic wspólnego z konkretnym życiem, z wyzwaniami społecznymi, ze sprawiedliwością społeczną, z polityką - zwrócił uwagę papież.
REKLAMA
Posłuchaj
- Kardynał August Hlond, prymas Polski. "On zawsze uważał, że jego miejsce jest w Polsce"
- Inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II. Pierwsza transmisja Polskiego Radia z Watykanu
IAR/PAP/kg
REKLAMA