Waszyngton i Pekin zgodziły się współpracować. Dojdzie do spotkania Biden-Xi Jinping

Stany Zjednoczone i Chiny zgodziły się współpracować w kierunku organizacji spotkania prezydenta USA Joe Bidena i przywódcy Chin Xi Jinpingiem, do którego miałoby dojść w przyszłym miesiącu podczas szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku w San Francisco - poinformowała agencja Reuters, powołując się na anonimowych urzędników amerykańskiej administracji.

2023-10-28, 07:11

Waszyngton i Pekin zgodziły się współpracować. Dojdzie do spotkania Biden-Xi Jinping
Waszyngton i Pekin zgodziły się współpracować przy organizacji spotkania Bidena i Xi. Foto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock/ Gil Corzo/ Shutterstock

W USA po raz pierwszy od 2018 r. gościł minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi. W trakcie trzydniowej wizyty w Waszyngtonie spotkał się z Bidenem, a także z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'em Sullivanem.

Rozmowy te Biały Dom określił jako "dobrą okazję" do utrzymania otwartych linii komunikacyjnych między dwoma największymi rywalami geopolitycznymi. Według Reutersa główni doradcy Bidena poruszyli kluczowe obawy Waszyngtonu: potrzebę przywrócenia kanałów wojskowych między obydwoma krajami, działania Pekinu na Morzu Wschodnim i Południowochińskim, kwestię Tajwanu, praw człowieka oraz przypadki Amerykanów przetrzymywanych w Chinach.

"Szczera wymiana zdań" pomiędzy Blinkenem i Wangiem

Doszło także do "szczerej wymiany zdań" pomiędzy Blinkenem i Wangiem na temat konfliktu na Bliskim Wschodzie.

- Przygotowujemy się do takiego spotkania - potwierdzili amerykańscy urzędnicy, odnosząc się do spotkania Bidena z Xi. - Oczywiście chińscy przywódcy często potwierdzają to publicznie znacznie bliżej terminu rozmów, więc pozostawię stronie chińskiej ustalenie, czy i kiedy ogłoszą to - powiedział jeden z nich.

REKLAMA

Reuters zaznacza, że w czwartek Wang powiedział Blinkenowi, że oba kraje mają szereg odmiennych zdań w wielu kwestiach i potrzebują "pogłębionego" i "kompleksowego" dialogu, aby ograniczyć nieporozumienia i ustabilizować relacje. - Nie tylko powinniśmy wznowić dialog, powinien on być dogłębny i kompleksowy - mówił Wang. 

Czytaj także:

dn/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej