Zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Chodzi o 12. pakiet. Będzie specjalny apel PE
Parlament Europejski ma dziś zaapelować o zaostrzenie sankcji wobec Rosji za jej napaść na Ukrainę. W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć negocjacje unijnych krajów w sprawie 12. pakietu restrykcji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała, że kluczowym elementem 12. pakietu sankcji ma być embargo na import diamentów i że będzie ono wprowadzane stopniowo od stycznia. Restrykcje obejmujące diamenty były od dawna postulowane przez Polskę i kraje bałtyckie.
2023-11-09, 05:11
W sprawie sankcji na diamenty Komisja Europejska czekała na porozumienie w ramach grupy G7. Zostało ono wstępnie uzgodnione, choć - jak usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - szczegóły są jeszcze doprecyzowane.
To powód, dla którego opóźni się o kilka dni przesłanie projektu 12. pakietu sankcji przez Komisję do unijnych krajów. Wraz z zakazem importu będzie też wprowadzony mechanizm śledzenia kamieni szlachetnych, czego również domagają się europosłowie. Mają dziś też zaapelować o nałożenie sankcji na rosyjski koncern Alrosa, głównego producenta rosyjskich diamentów.
Deputowani wezwą także do obniżenia pułapu cenowego na rosyjską ropę oraz do wprowadzenia zakazu importu LNG i LPG. W projekcie rezolucji jest też m.in. apel o nałożenie sankcji na główne przedsiębiorstwa naftowe, Gazprombank i o rozszerzenie restrykcji na import aluminium.
Posłuchaj
Zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Czego domagają się europosłowie?
Europosłowie domagają się również ograniczenia współpracy z Rosatomem do absolutnego minimum niezbędnego dla bezpieczeństwa energetycznego Unii, wzywają do zastępowania rosyjskiego paliwa jądrowego i usług alternatywnymi rozwiązaniami. Europosłowie apelują, by unijne państwa zabraniały statkom zależnej od Rosatomu spółki Atomflot, wpływania do europejskich portów.
REKLAMA
- Unijne sankcje na rosyjskie diamenty? Ruszają konsultacje KE z krajami członkowskimi
- Rosyjski atak w pobliżu elektrowni atomowej. Zełenski łączy naloty z obchodzeniem sankcji
- Kraje postsowieckie czerpią profity z sankcji na Rosję. Brakuje nawet powierzchni magazynowej
Będzie też wezwanie do zakazu importu rosyjskich produktów jądrowych. Wiadomo jednak, o czym donosiła brukselska korespondentka Polskiego Radia, że w 12. pakiecie sankcji nie będzie sankcji obejmujących energetykę jądrową. - Nie zgadzają się Węgry, ale za nimi chowa się też kilka innych krajów - usłyszała w ubiegłym tygodniu Beata Płomecka.
Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że małe są szanse na objęcie sankcjami rosyjskiego gazu skroplonego i płynnego. Restrykcje mają być natomiast nałożone na kolejne produkty podwójnego zastosowania - do celów cywilnych i wojskowych, na produkty stalowe, chemiczne i budowlane. Rozszerzone mają być restrykcje o usługi komputerowe i oprogramowanie. Rozszerzona ma być czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami. Wpisanych ma być na nią ponad sto osób.
Zobacz: Beata Szydło w Programie 3 Polskiego Radia
IAR/Beata Płomecka/pb
REKLAMA
REKLAMA