more_horiz
Wiadomości

Akcesja Ukrainy do UE. Janusz Wojciechowski: rolnictwo będzie przedmiotem trudnych rozmów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 21:00
Janusz Wojciechowski powiedział, że "relacje unijnego i ukraińskiego rolnictwa będą przedmiotem trudnych rozmów w sprawie akcesji Kijowa do Unii Europejskiej".
Janusz Wojciechowski: ukraińskie rolnictwo będzie przedmiotem trudnych rozmów ws. akcesji do UE.
Janusz Wojciechowski: ukraińskie rolnictwo będzie przedmiotem trudnych rozmów ws. akcesji do UE.Foto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock/Holger Much

Unijny komisarz do spraw rolnictwa dodał, że od rozpoczęcia wojny na Ukrainie i zniesienia barier celnych unijny rynek stał się największym odbiorcą tamtejszych artykułów spożywczych i surowców.

Eksport do UE

Wskazywał, że wyjątkowo silnie doświadczyły tego kraje sąsiadujące z Ukrainą po stronie unijnej. - Wartość eksportu w tym czasie do krajów Unii wzrosła z 7 do 13 miliardów euro - powiedział komisarz.

- Dodatkowym problemem jest to, że większość pozostawała w pięciu pobliskich krajach, w tym Polsce - 5 miliardów. Musimy nie tylko to monitorować, ale czasem - reagować. Przed wojną głównym kierunkiem wysyłki ukraińskich towarów były rynki azjatyckie i afrykańskie. W tej chwili to Europa odbiera najwięcej - mówił Janusz Wojciechowski i dodał, że negocjacje w sprawach rolniczych będą trudne.

Korytarze solidarnościowe

Jednocześnie Janusz Wojciechowski oświadczył, że swoją rolę spełniają korytarze solidarnościowe, przez które ukraińskie towary są transportowane w głąb Unii Europejskiej lub do portów. Oszacował, że do września taką drogą wywieziono z Ukrainy 44 miliony 400 tysięcy ton zbóż.

- Miesięczne potrzeby eksportowe Ukrainy oscylują wokół 4 milionów 700 tysięcy ton - dotyczy to wszystkich zbóż. Rekordowa przepustowość korytarzy wyniosła 4 miliony ton - powiedział Janusz Wojciechowski i podkreślił, że te wyniki pokazują, iż możliwy jest cały eksport ukraiński taką drogą, choć konieczne jest znalezienie nowych kierunków takiego tranzytu.

Komisarz UE do spraw rolnictwa poinformował, że nie wie, kiedy odbyć się może kolejne posiedzenie platformy koordynacyjnej. To zespół Komisji Europejskiej dotyczący łagodzenia wpływu ukraińskiego importu zbóż na kraje sąsiadujące z nią od strony Unii.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Szynkowski vel Sęk w Polskim Radiu 


IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także