more_horiz
Wiadomości

Dwaj rosyjscy wojskowi na czarnej liście USA. Wśród nich "rzeźnik z Buczy"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 01:58
Decyzją Departamentu Stanu, dwóch rosyjskich żołnierzy zaangażowanych w zbrodnie wojenne na Ukrainie zostało objętych zakazem wjazdu do USA. Jednym z Rosjan objętych sankcjami jest "rzeźnik z Buczy" - płk. Azatbeka Omurbekowa - poinformowano.
Amerykańska administracja objęła sankcjami dwóch rosyjskich żołnierzy zaangażowanych w zbrodnie wojenne na Ukrainie
Amerykańska administracja objęła sankcjami dwóch rosyjskich żołnierzy zaangażowanych w zbrodnie wojenne na UkrainieFoto: Shutterstock/Orhan Cam

Jak napisano w oświadczeniu resortu, powodem restrykcji wizowych dla Omurbekowa, dowódcy 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, jest jego udział w zabijaniu bezbronnych cywili w Andrijiwce pod Bachmutem. Obok niego zakaz wjazdu do USA otrzymał kapral Daniił Frołkin, również za zamordowanie cywila. Zakazy dotyczą ich samych, jak i ich rodzin.

Jednostka dowodzona przez Omurbekowa jest znana przede wszystkim jako zgrupowanie, które na początku rosyjskiej inwazji okupowało podkijowską Buczę, gdzie jej żołnierze dopuścili się licznych zbrodni na cywilach. Oficer dowodzący, który zyskał przydomek "rzeźnika z Buczy", jak i sama brygada została później odznaczona przez Władimira Putina.

Nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin ogłosił w poniedziałek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 100 milionów dolarów. Obejmuje on między innymi pociski przeciwlotnicze Stinger, wyrzutnię HIMARS wraz z amunicją, amunicję do haubic kalibru 105 i 155 milimetrów, pociski i zestawy przeciwpancerne TOW, Javelin i AT-4.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Lloyd Austin spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. Po spotkaniu oświadczył na portalu X, że zapewnił Zełenskiego o trwałym wsparciu Stanów Zjednoczonych dla Ukraińców. Rozmowa szefa Pentagonu z prezydentem Zełenskim dotyczyła pilnych potrzeb ukraińskiej armii, walczącej z Rosjanami, ale też zapotrzebowania na dostawy w dłuższym okresie.

Lloyd Austin stwierdził, że Stany Zjednoczone wraz z partnerami i sojusznikami będą wspierać walczącą armię ukraińską. Po spotkaniu sekretarz obrony powiedział dziennikarzom, że Ukraińcy są przygotowani do walk w zimie.


Posłuchaj
00:52 ukraina front spec buszko.mp3 Ukraińskie wojsko broni swoich pozycji na wschodnim froncie w Donbasie. Na południu kraju zadaniem Ukraińców jest przełamanie obrony Rosjan. Mimo zaciekłych walk, żadnej ze stron nie udaje się istotnie przesunąć w głąb terytorium wroga - relacja Pawła Buszki (IAR)

 

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Rzecznik rządu Piotr Müller gościem Polskiego Radia: 

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także