Estonia podwyższa podatki. "Polityczne samobójstwo"

- Prawdopodobnie popełniam polityczne samobójstwo, ponieważ robię to, co jest dobre dla państwa i przyszłych pokoleń - oznajmiła premier Estonii Kaja Kallas, komentując decyzję rządu o podwyższeniu podatków.

2023-12-07, 10:42

Estonia podwyższa podatki. "Polityczne samobójstwo"
Premier Estonii Kaja Kallas zapowiedziała podwyżki stawek podatkowych, które rozpoczną się od nowego roku. Foto: PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS/Shutterstock/dvasilakis.photographer

- Czy naprawdę myślicie, że chcę podnieść te podatki, że jestem jakimś biczownikiem? - pytała retorycznie Kallas podczas środowej serii pytań w estońskim parlamencie. - Jakie są alternatywy? Nie możemy dalej zadłużać państwa, a pieniądze nie biorą się z bankomatu. Nie pochodzą od jakichś zagranicznych wujków, ale z kieszeni podatników - dodała.

Kallas powiedziała, że podwyżka podatku VAT w Estonii, który od nowego roku wzrośnie z 20 do 22 proc., to wkład Estończyków w zwiększenie wydatków na obronę.

- Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa jest wyjątkowo skomplikowana; nigdy wcześniej w okresie naszej niepodległości nie była tak skomplikowana. Musimy zatem podejmować decyzje, które zwiększą nasze bezpieczeństwo - wyjaśniła estońska premier.

Czytaj także:

Wzrost stawek podatkowych

W czerwcu 2023 roku parlament Estonii przegłosował podniesienie podatków dochodowego, VAT i od gier hazardowych oraz zniesienie szeregu ulg podatkowych. Zgodnie z uzasadnieniem rządu, celem nowelizacji jest dążenie do zrównoważenia budżetu poprzez zwiększenie dochodów oraz usprawnienie systemu podatkowego.

Od 2025 roku stawki podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych wzrosną o dwa punkty procentowe - do 22 proc. Od 1 stycznia 2024 roku standardowy podatek VAT wzrośnie z 20 do 22 proc. Od 2025 roku podatek VAT na prasę zostanie podniesiony z 5 do 9 proc.

Przedstawiając w kwietniu plan podniesienia podatków, premier Kallas podkreślała, że ten krok jest niezbędny i powinien być traktowany jako wprowadzenie "daniny na rzecz bezpieczeństwa narodowego" w związku z celem przyjętym przez władze - przeznaczaniem 3 proc. PKB na obronność.

Czytaj także:

PAP/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej