"Wiemy, że wojna będzie się przeciągać". Scholz apeluje o strategię wsparcia Ukrainy

Kanclerz Niemiec Olaf wezwał wszystkich zachodnich sojuszników do wyraźnego zaangażowania się w długoterminową pomoc dla Ukrainy w jej obronie przed Rosją. Podkreślił, że będzie to również ważny sygnał dla prezydenta Rosji Władimira Putina.

2023-12-12, 00:49

"Wiemy, że wojna będzie się przeciągać". Scholz apeluje o strategię wsparcia Ukrainy
Olaf Scholz zaapelował o strategię wsparcia dla Ukrainy. Foto: Drop of Light/ Shutterstock/ PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Podczas konferencji prasowej z premierem Holandii Markiem Rutte w poniedziałek w Berlinie, Olaf Scholz stwierdził, że "ważne jest, abyśmy teraz, szczególnie w tej sytuacji, razem w Europie i daleko poza nią, zasygnalizowali Ukrainie, że może liczyć na naszą pomoc" - relacjonuje portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

Kanclerz podkreślił, że będzie to również ważny sygnał dla prezydenta Rosji Władimira Putina.

- Teraz wiemy, że wojna będzie się przeciągać przez długi czas - powiedział Scholz. - Dlatego ważne jest również sformułowanie długoterminowej perspektywy, że jesteśmy gotowi wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne - i to w niezbędnym zakresie - powiedział niemiecki kanclerz.

Unijny szczyt w sprawie Ukrainy

Decyzja o rozpoczęciu negocjacji członkowskich z Ukrainą została wpisana do projektu wniosków na szczyt Unii Europejskiej, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Brukseli - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, która widziała najnowszą wersją dokumentu.

REKLAMA


Rozpoczęcie negocjacji z Kijowem było także jednym z tematów poniedziałkowej ministerialnej narady w stolicy Belgii. Tam negocjacjom akcesyjnym z Ukrainą sprzeciwiły się Węgry. 

Polska stara się przekonać Węgry do zmiany stanowiska. - Polska zawsze była tym krajem, który wychodząc z założeń też troski o własne bezpieczeństwo uważał, że trzeba wojska rosyjskie trzymać jak najdalej od naszych granic. Dzisiaj o to, żeby te wojska rosyjskie były jak najdalej od polskich granic, walczy Ukraina. Dlatego powinniśmy ją spierać politycznie i militarnie. Oczekujemy tego samego, tej gotowości, od naszych partnerów, także tych, którzy nie są cały czas do tego gotowi - mówił szef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk.


Posłuchaj

Decyzja o rozpoczęciu negocjacji członkowskich z Ukrainą wpisana do projektu wniosków na szczyt Unii Europejskiej, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Brukseli - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł KO Paweł Kowal w Polskim Radiu: jednym z kluczowych elementów, by wzmocnić bezpieczeństwo Polski jest sprawa Ukrainy

PAP, IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej