Posiedzenie szefów dyplomacji w Brukseli. Minister Sikorski: ważne, by Ukraina dostała wsparcie finansowe i wojskowe
Polsce zależy, by Ukraina dostała jak najszybciej wsparcie finansowe i wojskowe. Takie stanowisko przedstawił w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z 27 państw. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
2024-01-22, 19:54
Szef polskiej dyplomacji powiedział, że podziela ocenę ukraińskiego ministra Dmytro Kułeby, iż Ukraina potrzebuje desperacko amunicji.
- Im więcej będzie miała amunicji, tym mniej będzie ofiar, i im dalszy będzie ona miała zasięg, tym szybciej ta wojna się skończy. I zgadzam się z tą oceną. Polska, jeśli podliczyć pomoc wojskową, finansową i dla uchodźców w proporcji do PKB, zdaje się, że jest na pierwszym miejscu. Ale oczywiście inni też przekazali olbrzymie sumy - mówił minister Sikorski.
Posłuchaj
Pakiet finansowy dla Ukrainy
Szef MSZ wyraził też nadzieję, że na szczycie w przyszłym tygodniu europejscy przywódcy zgodzą się na pakiet finansowy dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro do 2027 roku. Do tej pory zgodę na pomoc blokowały Węgry.
- Pewność będę miał, jak zapadnie decyzja, ale wydaje się, że to prowadzi w dobrym kierunku. Wydaje się, że węgierski kolega, z którym siedzę obok, skłania się ku temu, by ten pakiet zatwierdzić - dodał Radosław Sikorski.
REKLAMA
»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
Budapeszt wysyła ostatnio do Brukseli sygnały, że może się zgodzić na pakiet pod warunkiem, że co roku będzie następował przegląd pomocy finansowej dla Ukrainy. Mimo tych deklaracji w Brukseli trwają prace nad planem awaryjnym, gdyby jednak Węgry podtrzymały weto. Wtedy 26 krajów uzgodniłoby w ramach umowy międzyrządowej pakiet dla Ukrainy, gwarantując pożyczki na rynkach finansowych.
Posłuchaj
- Zalewski: im gorsza jest sytuacja Rosji na Ukrainie, tym bezpieczniejsze jest NATO
- Spotkanie premierów Polski i Ukrainy. Donald Tusk: kiedy pojawiają się różnice zdań, to trzeba o tym otwarcie mówić
- Kraje bałtyckie budują linię umocnień na granicy z Rosją. Szef MSZ Litwy: czujemy zbliżającą się wojnę
IAR/Beata Płomecka/łl
REKLAMA
REKLAMA