Rośnie napięcie polityczne w Pakistanie. Podano pierwsze cząstkowe wyniki wyborów

Niezależni kandydaci wspierani przez Imrana Khana objęli prowadzenie w wynikach wczorajszych wyborów parlamentarnych w Pakistanie. Jednocześnie trzykrotny były premier Nawaz Sharif, którego partia Pakistańska Liga Muzułmańska zajmuje obecnie drugie miejsce, uważa że to właśnie ona posiada największy mandat.

2024-02-09, 17:49

Rośnie napięcie polityczne w Pakistanie. Podano pierwsze cząstkowe wyniki wyborów
Sytuacja polityczna w Pakistanie robi się coraz bardziej napięta . Foto: PAP/EPA/JAMAL TARAQAI

Wczorajszemu głosowaniu w Pakistanie towarzyszyły gwałtowne zamieszki i akty przemocy. Aby ograniczyć ryzyko większych demonstracji rząd zawiesił usługi telefonii komórkowej i internetu. W rezultacie wyniki wczorajszego głosowania zaczęły spływać po prawie 10-godzinnym opóźnieniu.

Według częściowych wyników, kandydaci niezależni wspierani przez Imrana Khana zdobyli dotąd 86 mandatów. Partia Pakistańska Liga Muzułmańska, która szła do wyborów z poparciem armii i uważana była za faworyta ma ich aktualnie 59.

Były premier z zakazem startu w wyborach

Byłemu premierowi Pakistanu, więzionemu obecnie Imranowi Khanowi zakazano startu w tegorocznych wyborach. Jego partia Pakistan Tehreek-e-Insaf została poddana szeroko zakrojonym represjom, między innymi blokowaniem możliwości organizowania wieców i usunięciem z listy wyborczej. Z tego powodu, kandydaci tej partii wystartowali jako niezależni, przy poparciu swojego lidera.

Lider partii Pakistańska Liga Muzułmańska Nawaz Sharif, mimo wyższego wyniku kandydatów niezależnych, uważa że to jego ugrupowanie powinno utworzyć przyszły rząd, choć przyznaje, że nie ma wystarczającej liczby głosów, aby samodzielnie utworzyć go samodzielnie. Jak powiedział, podejmie próbę utworzenia koalicji.

REKLAMA

O 342 mandaty w pakistańskim Zgromadzeniu Narodowym, czyli niższej izbie parlamentu, walczą 44 partie polityczne. 70 mandatów zarezerwowanych jest dla kobiet i przedstawicieli mniejszości etnicznych. W całym Pakistanie uprawnionych do głosowania było 128 milionów obywateli.

Według ekspertów tegoroczne wybory parlamentarne w Pakistanie były jednymi z najmniej wiarygodnych do tej pory. W porównaniu do poprzednich głosowań, liczenie głosów również zajmuje dłużej.

Czytaj też:

IAR/bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej