Uwolnienie Micheila Saakaszwilego. Radosław Sikorski publicznie zaapelował do prezydent Gruzji
Szef polskiej dyplomacji publicznie zaapelował do gruzińskiej prezydent o uwolnienie jej poprzednika Micheila Saakaszwilego. Radosław Sikorski i Salome Zurabiszwili wzięli udział w jednym z paneli dyskusyjnych podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
2024-02-18, 12:25
W debacie poświęconej rozszerzeniu Unii Europejskiej szef polskiej dyplomacji zwrócił się wprost do prezydent Gruzji, przypominając, że Micheil Saakaszwili w przeszłości gościł na spotkaniu w Monachium.
- Jest on dla wielu z nas symbolem modernizacji Gruzji. Szanując waszą praworządność, uważamy jednocześnie, że bardzo ważne jest to, by był traktowany sprawiedliwie. I być może mogłaby pani przyczynić się do jego uwolnienia. Ci, którzy dobrze życzą Gruzji, przyjęliby to z zadowoleniem - podkreślił Radosław Sikorski.
Uwięzienie Miechila Saakaszwilego
Micheil Saakaszwili był prezydentem Gruzji w latach 2004-2013. Trafił do więzienia w październiku 2021 roku za rzekome nadużycie władzy. Zachód, który nie pochwalał wszystkich jego działań, wyrok określił jako bardzo kontrowersyjny. Sam Saakaszwili podkreślał, że oskarżenia były motywowane politycznie.
Były prezydent Gruzji po osadzeniu w więzieniu prowadził strajki głodowe. Po kilku miesiącach został przewieziony do szpitala.
W ubiegłym roku byłego gruzińskiego prezydenta badali polscy lekarze. Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, stwierdzili oni, że życie Micheila Saakaszwilego jest zagrożone. Równolegle rząd Mateusza Morawieckiego wyraził chęć przyjęcia gruzińskiego polityka na leczenie w naszym kraju.
REKLAMA
- "Powinien odbywać wyrok według standardów zachodnich". Prezydent Gruzji o Saakaszwilim
- "Wzywamy do aktu humanitarnego". Ukraina apeluje do prezydenta Gruzji o ułaskawienie Saakaszwilego
- B. gruziński ambasador: bez międzynarodowej interwencji Saakaszwilemu grozi śmierć
dz/IAR/wmkor
REKLAMA