Anglia: nowy ośrodek dla turystów w Stonehenge

Inwestycja, która kosztowała 27 milionów funtów, ma w zamierzeniu przywrócić godność temu pomnikowi prastarej cywilizacji epoki kamiennej.

2013-12-18, 10:26

Anglia: nowy ośrodek dla turystów w Stonehenge

Posłuchaj

Nowy ośrodek dla turystów w Stonehenge - relacja Grzegorza Drymera (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Nowy ośrodek dla zwiedzających słynny neolityczny kamienny krąg Stonehenge został otwarty w środę. Dotychczas koło Stonehenge na bezludnym płaskowyżu Salisbury przebiegały dwie szosy. Przy jednej z nich w latach 70. ustawiono barak z kasą dla zwiedzających i sklepikiem z pamiątkami. Plany zamknięcia jednej z dróg i budowy jakiegoś przyzwoitego obiektu sięgają lat 20. zeszłego wieku. Urzeczywistnią się dopiero teraz.

Nowy ośrodek wznosi się aż o 2 kilometry od tajemniczego kręgu megalitycznego i turyści będą stamtąd dowożeni busami.

Czytaj<<<Stonehenge brzmi w niezwykły sposób>>>

Chowano w nich wybitnych zmarłych

Płaskowyż Salisbury to nigdy nieuprawiane odłogi, które już niemal 10 tysięcy lat temu stanowiły święte miejsce. Na płaskowyżu, oprócz Stonehenge, równego wiekiem piramidzie Cheopsa, jest w sumie kilkaset ważnych obiektów archeologicznych - w tym ślady po drugim, drewnianym kręgu i liczne kurhany. W epoce kamiennej chowano w nich wybitnych zmarłych z całych Wysp Brytyjskich.

REKLAMA

Czytaj<<<Stonehenge starsze o 5000 lat niż sądzono>>>

W nowym ośrodku można spojrzeć w zrekonstruowaną twarz zmarłego 5 i pół tysiąca lat temu neolitycznego wodza plemiennego, lub szamana. Ekspozycja poświęcona historii Stonehenge zawiera 250 prehistorycznych eksponatów.

Zrekonstruowana
Zrekonstruowana twarz zmarłego 5 i pół tysiąca lat temu mężczyzny. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Miejsce kultu

Najdawniejsze groby znajdujące się na zewnątrz obiektu z doby megalitu oraz okoliczny pierścień datuje się na ok. 3100 rok p.n.e. Według niektórych teorii Stonehenge było sanktuarium powstającym stopniowo przez tysiąc lat, gdzie uprawiano kult Słońca i Księżyca. Inne hipotezy przypisują miejscu właściwości uzdrowicielskie.

REKLAMA

Jeszcze inna teoria sugeruje, że miejsce było wykorzystywane jako swoiste obserwatorium, w którym przewidywano zaćmienia Śłońca, na co wskazywałoby ustawienie głazów wobec pozycji ciał niebieskich i Słońca.

IAR,kh

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej