Rzecznik Kremla: starania Putina w sprawie Ukrainy nie znajdują zrozumienia
- Bez względu na wysiłki prezydenta, na jego gotowość do wyjaśniania stanowiska Rosji praktycznie codziennie, wciąż natrafiamy na mur niezrozumienia - oświadczył Dmitrij Pieskow.
2014-03-07, 12:22
Jak ocenił rzecznik rosyjskiego prezydenta, działania Władimira Putina na rzecz uniknięcia eskalacji konfliktu na Ukrainie, nie spotkały się ze zrozumieniem. - Świat źle ocenia nasze działania - zaznaczył. Dodał, że "jest to dość smutne, a co gorsza, bardzo złe z punktu widzenia możliwych reperkusji".
Pieskow - w programie telewizji rosyjskiej, którego fragment pokazała Rossija24 - skrytykował Zachód za wspieranie nielegalnych władz Ukrainy, które "sprawują rządy dzięki zbrojnemu przewrotowi". W jego opinii "to zwycięstwo bezprawia, cynizmu i krach międzynarodowego prawa".
Zapewnił, że Moskwa nie organizuje wydarzeń na Krymie, a jedynie odpowiada na prośby o pomoc. - To, co dzieje się na wschodzie Ukrainy i na Krymie nie ma nic wspólnego z Federacją Rosyjską - oświadczył.
Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>
"By chronić rosyjskich obywateli"
Nowe władze ukraińskie oskarżają Rosję o wysyłanie żołnierzy na Krym oraz o wspieranie tamtejszych separatystów z zamiarem oderwania półwyspu od Ukrainy.
x-news.pl, CNN
1 marca Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu, zaaprobowała wniosek Putina o zgodę na użycie wojsk na Ukrainie w celu unormowania sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju. Rosyjski prezydent umotywował wniosek koniecznością ochrony zdrowia i życia obywateli rosyjskich i członków sił zbrojnych Rosji na Krymie. Formalnie nie podjął jeszcze decyzji o wysłaniu wojsk na Ukrainę.
x-news.pl, CNN
Konflikt o Krym
27 lutego parlament Ukrainy zatwierdził skład rządu Arsenija Jaceniuka. Tego samego dnia napastnicy w nieoznakowanych mundurach zajęli budynki rządu i parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu (ARK) w Symferopolu.
REKLAMA
Na nadzwyczajnej sesji parlament Krymu przegłosował wotum nieufności dla lokalnego rządu i anulował jego pełnomocnictwa. Odwołany został szef krymskiego rządu Anatolij Mohylow.
W czwartek, 6 marca, parlament Krymu opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej i wyznaczył na 16 marca ogólnokrymskie referendum w tej sprawie.
UE i USA wprowadzają sankcje
Na czwartkowym szczycie w Brukseli szefowie państw UE zdecydowali, że polityczna część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą będzie podpisana możliwie szybko, jeszcze przed majowymi wyborami w tym kraju. Zapadła też decyzja o zawieszeniu rozmów z Rosją o liberalizacji wizowej oraz o nowej umowie o partnerstwie i współpracy.
Komisja Europejska i dyplomacja UE zostały również zobowiązane do przygotowania planu wprowadzenia dalszych sankcji, jeśli "w ciągu najbliższych dni rozmowy z Rosją nie przyniosą wyraźnego efektu", czyli m.in. wycofania się tego kraju z agresywnych kroków wobec Ukrainy. Wchodzą tu w grę restrykcje wizowe wobec konkretnych osób lub możliwość zamrożenia funduszy zgromadzonych w europejskich bankach.
USA poinformowały o nałożeniu sankcji wizowych na wysokiej rangi rosyjskich i ukraińskich urzędników i inne osoby odpowiedzialne za zagrożenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Prezydent Barack Obama wydał też rozporządzenie, które umożliwi USA nakładanie dalszych sankcji na Rosjan i Ukraińców odpowiedzialnych za rosyjską interwencję zbrojną na Krymie.
x-news.pl, ENEX
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA