Jest szansa na większe rekompensaty w związku z afrykańskim pomorem świń?

2014-03-16, 15:16

Jest szansa na większe rekompensaty w związku z afrykańskim pomorem świń?
Marek Sawicki . Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Jak poinformował minister rolnictwa, Unia Europejska jest skłonna podnieść rekompensaty rynkowe do 40 tys. ton wieprzowiny.

Posłuchaj

Pomoc dla rolników. Relacja Ksenii Maćczak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak powiedział Marek Sawicki, z rozmowy z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa i rozwoju wsi Dacianem Ciolos em wynika, że choć UE chce wypłacić rekompensaty rynkowe do 20 tys. wieprzowiny, niewykluczone, że będą one większe. - Komisarz zapewnił, że Unia jest skłonna podnieść rekompensaty do 40 tys. ton - oświadczył minister rolnictwa.

Ponadto Sawicki zapowiedział, że polska strona będzie się starała, aby strefa buforowa na wschodzie kraju miała charakter strefy zagrożenia tylko w obrębie 10 km od wykrycia przypadków wirusa. - Na pozostałym terenie powinniśmy stosować strefę buforową, tak jak miało to miejsce w przypadku ognisk na Białorusi. W strefie buforowej jest szczególny nadzór weterynaryjny, ale nie ma stygmatyzacji, nie ma obowiązku wyłączania produkcji - wyjaśnił.

- Gdyby ten wariant udało nam się przeprowadzić przez Komisję Europejską, to problem w ciągu dwóch, trzech tygodni mógłby być w pełni rozwiązany - stwierdził.
"W ciągu najbliższych kilku dni ma ruszyć skup wieprzowiny na terenie całego kraju"

x-news.pl, TVN24

Ponad 7,5 mln euro na rekompensaty
Jak zapewnił Ciolos, KE jest gotowa wypłacić rekompensaty producentom wieprzowiny ze stref buforowych ustanowionych w związku z afrykańskim pomorem świń. Ma przeznaczyć na ten cel ponad 7,5 mln euro.
Komisarz poinformował, że zwrócił się do przedstawicieli państw członkowskich o omówienie planu rekompensat i poddanie go pod głosowanie w najbliższy czwartek. Podkreślił, że program "będzie działał ze skutkiem wstecznym i obejmie zwierzęta, które poddano ubojowi od 26 lutego".

Rekompensaty mają w 50 procentach pochodzić ze środków unijnych, a w pozostałych 50 procentach - z krajowych.
Porozumienie za polskimi plecami?
Formalnie po wykryciu wirusa żaden kraj Unii Europejskiej nie może eksportować trzody chlewnej do Rosji. Tymczasem niewykluczone, że część krajów UE, za plecami Polski, doszła do porozumienia z Federacją Rosyjską.
Według doniesień medialnych, m.in. Austria. W nocy z czwartku na piątek transport żywych świń z tego kraju został wpuszczony do Rosji z unijnym świadectwem.

- Jeśli te informacje się potwierdzą reakcja będzie stanowcza - obiecał Sawicki. - Będziemy reagować nie tylko w Komisji Europejskiej, ale także na forum rynku europejskiego. My też możemy łamać prawo europejskie, jeśli inni je łamią - zapowiedział.
Bruksela ze swojej strony na razie nie komentuje tych doniesień podkreślając, że należy je najpierw dokładnie sprawdzić.

Kalemba odwołany, Sawicki powołany
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował w czwartek, że rezygnuje ze stanowiska. Jako powód swojej decyzji podał brak realizacji działań dotyczących zwalczania skutków wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń.

W piątek premier skierował wniosek do prezydenta o odwołanie Kalemby i powołanie na jego miejsce Marka Sawickiego. Donald Tusk powiedział, że sytuacja wymaga bardzo energicznego zarządzania.  - To jest lokalny, ale bardzo poważny kryzys, (...) dlatego do walki z nim potrzebni są ludzie, którzy będą podejmowali natychmiastowe decyzje - zaznaczył. Dodał, że Sawicki umie je podejmować.

Marek Sawicki ma odebrać ministerialną nominację w poniedziałek.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

''

Polecane

Wróć do strony głównej