28.04.2014 Kolejne sankcje USA i UE nałożone na Rosję. "Za działania podważające pokój" [relacja]
- Z Rosją nikt nie ma prawa rozmawiać językiem sankcji - odpowiada kremlowski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow. Amerykańskie restrykcje nie pozostaną bez odpowiedzi i będzie to odpowiedź dotkliwa dla USA - grozi dyplomata.
2014-04-28, 22:10
Posłuchaj
22.14
Moskwa wycofała wojska z granicy rosyjsko-ukraińskiej. Poinformowały o tym służby prasowe rosyjskiego Ministerstwa Obrony. W ostatnich dniach rosyjscy żołnierze brali udział w manewrach zorganizowanych między innymi w Południowym Okręgu Wojskowym, graniczącym ze wschodnimi regionami Ukrainy.
Sztab okręgu znajduje się w Rostowie nad Donem. Stacjonujący w tym rejonie żołnierze ćwiczyli między innymi: marsz w trudnych warunkach, błyskawiczne przerzuty oddziałów oraz uczyli się, jak przetrwać na terenie przeciwnika.
Rozkaz o rozpoczęciu manewrów wydał minister obrony Siergiej Szojgu, gdy w ubiegłym tygodniu ukraińska armia rozpoczęła operację antyterrorystyczną w okolicach Słowiańska. - Jak tylko dowiedzieliśmy się, że ukraińskie władze zrezygnowały z wykorzystania regularnej armii przeciwko nieuzbrojonej ludności, natychmiast rosyjskie oddziały powróciły do koszar - oświadczył Siergiej Szojgu w rozmowie z amerykańskim sekretarzem obrony Chuckiem Hagelem.
Manewry w Południowym Okręgu Wojskowym uznane zostały przez Kijów za rosyjską prowokację. Ukraińskie Ministerstwo Obrony twierdziło, że rosyjskie wojska ćwiczą zaledwie 2 kilometry od pasa granicznego.
REKLAMA
21.50
Jden żołnierz ukraińskich sił zbrojnych zginął, a drugi został ranny z powodu eksplozji ładunku wybuchowego w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Obrony Ukrainy. Według wstępnych ustaleń eksplodowała samodzielnie skonstruowana bomba.
Do zdarzenia doszło, gdy dwaj wojskowi dokonywali obchodu umocnień inżynieryjnych. Ministerstwo Obrony nie podało, gdzie dokładnie doszło do wypadku.
20.30
Agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła wiarygodność kredytową kontrolowanych przez władze Rosji gigantów energetycznych - Gazpromu i Rosnieftu. Taka decyzja może zniechęcić inwestorów.
Rating Rosnieftu i Gazpromu spadł z poziomu BBB do BBB- (minus), czyli tylko jeden stopień powyżej tzw. "ratingu śmieciowego". Wcześniej, szef Rosnieftu, Igor Sieczin znalazł się na nowej liście 24 ludzi i firm objętych amerykańskimi sankcjami. Restrykcje wprowadzono w związku z działaniami Rosji wobec Ukrainy.
W ubiegłym tygodniu, agencja S&P obniżyła rating całej Rosji, także do poziomu BBB-. W poniedziałek ceny akcji Rosnieftu spadły o ponad półtora procent; zaś Gazpromu poszły w górę o ponad dwa procent.
REKLAMA
19.05
Starcia w centrum Doniecka, kilkanaście osób rannych - to bilans zajść, których sprawcami byli prorosyjscy separatyści. Zaatakowali pokojowy marsz na rzecz integralności terytorialnej Ukrainy.
You Tube
REKLAMA
18.10
Brytyjski koncern paliwowy BP zapowiedział w poniedziałek, że zamierza dalej inwestować w rosyjską firmę Rosnieft, choć jej szef znalazł się na amerykańskiej liście osób objętych sankcjami. BP ma około 20 proc. udziałów w tym koncernie naftowym.
- Jesteśmy zaangażowani w nasze inwestycje w Rosniefcie i planujemy pozostać długoterminowym inwestorem na terenie Rosji - powiedział rzecznik BP. Dodał, że koncern przeanalizuje jaki wpływ na działalność Rosnieftu będą miały nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone.
Ministerstwo skarbu (finansów) USA ogłosiło w poniedziałek na swojej stronie internetowej listę 17 firm rosyjskich i siedmiu Rosjan objętych nowymi sankcjami. Wśród tych osób jest Igor Sieczyn, szef Rosnieftu. Administracja amerykańska poinformowała, że dotyczą one zakazu wizowego i zamrożenia aktywów.
Tymczasem brytyjsko-holenderski koncern paliwowy Shell zapowiedział w poniedziałek, że zastosuje się do wszystkich międzynarodowych sankcji, jakie zostały nałożone na Rosję. - Shell bacznie monitoruje metody regulacji handlu i sankcje i odpowiednio zareaguje, aby zastosować się do wszystkich sankcji międzynarodowych" - powiedział rzecznik koncernu.
17.50
Niemal 80 procent fińskich oficerów zauważa rosnące militarne zagrożenie ich kraju ze strony Rosji. Odmienne zdania ma zaledwie 13 procent. Badania nastrojów w fińskim korpusie oficerskim przeprowadzono na zlecenie największego dziennika kraju "Helsingin Sanomat” we współpracy ze Związkiem Oficerów Fińskich - Upseeriliitto. Z ankiety wynika, że więcej niż połowa z nich wiąże wzrost agresywności ze strony Rosji z objęciem urzędu prezydenta przez Władimira Putina.
Ponad połowa oficerów chce też, by Finlandia stała się członkiem NATO. Tylko 10 procent oficerów uważa, że obecnie fińskie siły zbrojne byłyby w stanie same obronić terytorium państwa w razie obcej agresji.
Badania objęły ponad dwa tysiące osób, czyli połowę członków Związku - od kończących kursy oficerskie po generałów. Przeprowadzono je między 17 a 22 kwietnia.
REKLAMA
17.36
Trudna sytuacja ekonomiczna na Ukrainie odbije się na gospodarce Białorusi - oświadczył w poniedziałek szef misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na Białorusi David Hofman na konferencji prasowej w Mińsku.
- Ostatnie zmiany w regionie są tego rodzaju, że sytuacja rozwija się w sposób niesprzyjający - powiedział Hofman. - W szczególności chodzi o obniżenie spodziewanego wzrostu w Rosji, a także o sytuację gospodarczą na Ukrainie, co będzie miało konsekwencje dla ekonomiki Białorusi w roku bieżącym.
Hofman podkreślił, że tempo wzrostu białoruskiej gospodarki w 2013 r. było bardzo niskie i wyniosło 0,9 proc. PKB. - Sytuacja w roku bieżącym rozwija się w taki sposób, że nie oczekiwalibyśmy wyższego tempa wzrostu - oznajmił.
Jak podkreślił, Rosja i Ukraina są dla Białorusi bardzo ważnymi partnerami handlowymi, dlatego w przypadku gwałtownego spadku tempa wzrostu gospodarczego w tych państwach trudno się spodziewać, by nie odbiło się to na Białorusi. Ukraina była w zeszłym roku drugim co do wielkości partnerem handlowym Białorusi po Rosji.
17.30
Rumunia postanowiła w związku z kryzysem na Ukrainie zwiększyć w 2014 roku swój budżet obronny o 700 mln lei (155 mln euro), co stanowi 0,2 proc. PKB - poinformował w poniedziałek premier Victor Ponta.
Obecnie wydatki wynoszą niewiele ponad 1 proc. PKB. Rumunia zawarła z UE i MFW porozumienie, na mocy którego uzyska pożyczkę w wysokości 4 mld euro, zobowiązując się jednocześnie do ograniczenia deficytu budżetowego do wysokości 2,2 proc. PKB.
Według premiera Ponty dodatkowe wydatki na obronę nie będą przeznaczone na zakupy nowych technologii, lecz na modernizację już istniejących.
16.47
Ukraina gotowa jest płacić 268 USD za 1000 metrów sześciennych rosyjskiego gazu i uregulować przy takiej stawce swe zadłużenie wobec Gazpromu, bądź też rozstrzygnąć spór przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.
- Jeśli rosyjski Gazprom zgodzi się na to i podpisze odpowiednią umowę, to Ukraina niezwłocznie spłaci 2,2 mld dolarów zadłużenia, które narosło za poprzednich rządów - powiedział szef rządu.
Jaceniuk podkreślił, że Gazprom ma 30 dni na odpowiedź w sprawie tych propozycji oraz zaproponował Rosjanom omówienie ukraińskiej oferty na neutralnym gruncie, w Londynie.
Na początku kwietnia Gazprom ogłosił, że podnosi cenę gazu dla Ukrainy do 485 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Jest to najwyższa stawka za gaz dla któregokolwiek z klientów Gazpromu, który dostarcza ten surowiec odbiorcom z Unii Europejskiej po średniej cenie około 370 dolarów za 1000 metrów sześciennych.
REKLAMA
16.20
Włochy również dostrzegają konieczność powstrzymania eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego - podkreślił w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski po rozmowie w Rzymie z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano. Za dramatyczne Komorowski uznał porwanie obserwatorów OBWE.
- Jestem przekonany, że po tej rozmowie będzie łatwiej o jednolite stanowisko Unii Europejskiej, także w kwestiach sankcji nakładanych na Rosję po tym dramatycznym i naprawdę nieznajdującym odzwierciedlenia w innych przypadkach zachowaniu, jakim jest aresztowanie, jakim jest pochwycenie, uwięzienie misji obserwacyjnej OBWE - podkreślił Komorowski.
15.10
Są kolejne sankcje USA i Unii Europejskiej wobec Rosji za destabilizację sytuacji na Ukrainie.
Na czarnej liście USA znalazło się między 17 firm powiązanych z Władimirem Putinem oraz osoby prywatne. Będą miały zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych, a ich środki na amerykańskich kontach zostaną zamrożone.
Nowe sankcje uzgodniła też Unia Europejska. Ambasadorowie krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli wpisali na czarną listę 15 osób.
REKLAMA
14.30
Władze Rosji postanowiły wydalić czworo obywateli USA, którzy - mając wizy turystyczne - uczyli angielskiego i "propagowali amerykańskie wartości" - poinformowała w poniedziałek rosyjska Federalna Służba Migracyjna (FSM).
Sąd uznał, że swym postępowaniem Amerykanie naruszyli zasady pobytu na terytorium Federacji Rosyjskiej, bo ich działalność była niezgodna z zadeklarowanym celem przyjazdu. Muszą zapłacić grzywnę w wysokości 2 tys. rubli (40 euro) i opuścić Rosję.
14.10
Wszystko wskazuje na to, że kolejne miasto - Kostiantyniwka w obwodzie donieckim jest już opanowane przez separatystów. Rozłamowcy zajęli ratusz i miejski komisariatu. Wokół merostwa ustawiane są barykady.
REKLAMA
You Tube
13.45
Porwaniem oficerów z państw OBWE kierował rosyjski wojskowy - twierdzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) . Według jej informacji, oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego, ukrywający się pod pseudonimem Igor Striełkow, naprawdę nazywa się Igor Girkin. Rzecznika SBU Maryna Ostapenko podała nawet numer jego dowodu osobistego i miejsce zameldowania. Ostatnio legalnie przekroczył granicę w Symferopolu 26 lutego, tuż przed przejęciem przez separatystów siedziby Rady Najwyższej Krymu. Teraz kierował porwaniem członków misji wojskowej państw OBWE - twierdzą służby Ukrainy.
13.44
Chiny przeciwne nakładaniu sankcji na Rosję. - Uważamy, że sankcje nie sprzyjają rozwiązywaniu problemów, a mogą powodować eskalację napięć - oświadczył rzecznik MSZ Chin Qin Gang. Polityk wezwał "wszystkie strony" do poszukiwania politycznego rozwiązania ukraińskiego kryzysu. - Sankcje nie leżą w interesie żadnej ze stron - dodał.
REKLAMA
13.40
Niemiecki rząd stanowczo potępił porwanie w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy wojskowych obserwatorów OBWE i wezwał władze Rosji, by włączyły się do zabiegów o ich uwolnienie oraz zdystansowały się wobec podobnych czynów.
- Wzywamy kierownictwo rosyjskie, by publicznie włączyło się w zabiegi o uwolnienie zakładników oraz wyraźnie zdystansowało się od takich czynów oraz wpłynęło na prorosyjskich sprawców we wschodniej Ukrainie w celu zwolnienia zakładników - oświadczył w imieniu rządu jego rzecznik Steffen Seibert.
13.35
Ambasadorowie państw UE spotkali się w poniedziałek w południe w Brukseli, by podjąć decyzję o kolejnym rozszerzeniu listy osób objętych sankcjami w związku z kryzysem na Ukrainie. Oczekuje się, że rozszerzą oni czarną listę o 15 Rosjan.
13.18
Szefowie dyplomacji Niemiec i Rosji dyskutowali o sytuacji uprowadzonych obserwatorów OBWE. Nie podano jednak bliższych szczegółów rozmowy. Siergiej Ławrow i Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozmawiali przez telefon.
REKLAMA
13.15
Cztery myśliwce Eurofighter Typhoon brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF), które poleciały na Litwę. Ich cel to wsparcie misji patrolowania przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Operacja nosi nazwę Baltic Air Policing.
Od maja do sierpnia niebo nad tymi trzema krajami bałtyckimi będzie patrolować 12 samolotów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oprócz czwórki brytyjskich myśliwców będą to stacjonowane również na Litwie cztery polskie maszyny MiG-29 i cztery duńskie F-16, których bazą będzie Estonia.
Oficjalna ceremonia przejęcia misji Baltic Air Policing od sił powietrznych USA odbędzie się w środę - pisze agencja BNS.
12.50
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ocenia, że w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Słowiańsku, na wschodzie kraju, przetrzymywanych jest około 40 porwanych przez nich osób. W tym gronie są międzynarodowi obserwatorzy wojskowi, wśród nich jeden Polak.
Jak poinformowała rzeczniczka służby Maryna Ostapenko, porywacze nie wysunęli dotychczas żadnych żądań, związanych z ewentualną wymianą owych "jeńców".
REKLAMA
12.00
Mer Charkowa został postrzelony. Lekarze walczą o jego życie. Według ekspertów, za zamachem stoją prorosyjscy separatyści. 54-letni Hennadij Kernes przebywa na oddziale reanimacji, jest operowany.
REKLAMA
11.30
Rząd w Kijowie znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Jeśli przeprowadzi akcję militarną przeciwko separatystom wywoła krwawą jatkę, której następstwem będzie natychmiastowe wkroczenie rosyjskich żołnierzy. Jeśli nie zareaguje, to prorosyjscy aktywiści będą zaostrzać swoją brutalną grę ośmieszając Kijów i zachodnią wspólnotę międzynarodową - twierdzi "Die Welt".
11.15
Rosja jest coraz większym zagrożeniem dla pokoju i stabilności w Europie, a im dłużej Zachód czeka z odpowiedzią, tym wyższe będą koszty - pisze "Wall Street Journal".
REKLAMA
10.50
Separatyści próbują zdobyć kontrolę nad kolejnym miastem - Kostiantyniwce w obwodzie donieckim. Wtargnęli do ratusza i miejskiego komisariatu. Fotoreporter agencji Reutera w tym mieście powiedział, że widział około 20 uzbrojonych zamaskowanych ludzi kontrolujących budynek administracji.
10.30
Barack Obama jeszcze w poniedziałek ogłosi nowe sankcje przeciwko Rosji. Jak zapowiedział amerykański prezydent, obejmą obejmą eksport niektórych nowoczesnych wyrobów amerykańskich. Jak podkreślił, nowe restrykcje są elementem przemyślanych działań, mających skłonić Rosję do zmiany postępowania wobec Ukrainy. Amerykański prezydent przyznał jednak, że nie jest pewien, czy przyniosą skutek. Obama powiedział, że Rosja ma ścieżkę pokojowego rozwiązania sprawy Ukrainy, ale dotąd nie zdecydowała się nią pójść.
(źródło: CNN Newsource/x-news)
REKLAMA
10.00
Prorosyjscy separatyści ostrzelali w nocy lotnisko wojskowe w Kramatorsku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Dwóch żołnierzy zostało rannych. W rękach bojowników znalazł się posterunek milicji w Kostiantyniwce w tym samym regionie.
Lotnisko w Kramatorsku w godzinach nocnych zostało ostrzelane z kałasznikowów. Rano separatyści powtórzyli atak, strzelając także z granatników. Ukraińscy wojskowi odpowiedzieli ogniem.
09.40
Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zapewnia, że polskie służby są dobrze poinformowane o tym, co się dzieje z obserwatorami OBWE zatrzymanymi przez prorosyjskich separatystów na Ukrainie. Wśród nich jest jeden Polak.
REKLAMA
- Oczywiście jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi służbami partnerskimi, z krajami, które także mają ten sam kłopot. Zarówno MSZ, MON, jak i służby polskie są na bieżąco informowane. Nie mówiąc już o tym, że mamy oczywiście także i swoje kontakty ze stroną ukraińską. Od momentu tego incydentu jesteśmy dobrze poinformowani o tym, co tam się dzieje" - powiedział Sienkiewicz w RMF FM.
08.35
Zachód znowu próbuje dokonać zamachu na otoczenie Putina. Tak o nowych sankcjach wobec Rosji piszą dziennikarze "Niezawisimoj Gaziety". Przekonują, że ukraiński kryzys przerodził się w bezpośrednie starcie Moskwy z Waszyngtonem, a Kijów jest tylko pionkiem w grze.
Jak przewiduje "Niezawisimaja Gazieta", nowe sankcje USA i Unii Europejskiej dotkną najbliższych współpracowników prezydenta Rosji. Gazeta wymienia między innymi szefów koncernów paliwowych Rosnieft i Gazprom, Igora Sieczyna i Aleksieja Millera.
Według dziennika, Zachód chce ukarać Kreml za niewypełnianie genewskich porozumień. Chociaż - jak twierdzi szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow - to ukraińskie władze i ich zachodni poplecznicy nie wywiązują się z porozumień zawartych w Genewie.
REKLAMA
07.32
- Rosja robi wszystko, by uniemożliwić przeprowadzenie wyborów prezydenckich na Ukrainie - uważa były wiceszef MON gen. Waldemar Skrzypczak. Jego zdaniem, "Kijów przespał Krym". - Rząd w Kijowie nie zrobił nic, by zabezpieczyć wschodnią Ukrainę przed rebelią. Ta rebelia się rozlewa a rząd w Kijowie traci wiarygodność - mówił w TVN 24. Według niego, "sytuacja jest beznadziejna". - Rosja nie przejmuje się sankcjami Zachodu. Wszystko odbywa się według planu Putina - dodał.
(źródło: TVN24/x-news)
07.25
REKLAMA
Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska zapewniała w radiowej Jedynce, że polscy eksperci we współpracy z przedstawicielami innych państw robią wszystko, by obserwatorzy OBWE zostali uwolnieni. Wśród osób przetrzymywanych przez separatystów ze Słowiańska, na wschodzie Ukrainy, jest Polak.
07.30
Rosyjskie władze mogą nakazać zamknięcie moskiewskiego biura informacyjnego NATO. Donosi o tym dziennik "Kommiersant". Gazeta powołując się na źródła w kołach rządowych stwierdza, że Moskwa chce w ten sposób odreagować niedawne decyzje Sojuszu Północnoatlantyckiego.
06.50
- Polska będzie pełnić funkcję lidera regionalnej współpracy obronnej w NATO - zapowiada minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak na łamach "Gazety Wyborczej". Minister nie chce sprowadzić dyskusji o obecności wojskowej Sojuszu w Polsce do liczby żołnierzy. Według niego liczy się trwała infrastruktura obronna USA i NATO w Polsce, taka jak instalacja antyrakietowa w Redzikowie czy de facto wspólne bazy polsko-amerykańskie Aviation Detachment w Łasku, istniejące od 2012 r., które podniosły współpracę i zdolności sił powietrznych na zupełnie nowy poziom.
06.45
- Wprowadzenie w życie unii energetycznej będzie trudne i zajmie sporo czasu, ale jest to właściwa odpowiedź na ostatnie wydarzenia na Ukrainie i zachowania Rosji - mówi PAP były premier Luksemburga i kandydat Europejskiej Partii Ludowej na szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jego zdaniem, polska propozycja, mimo iż zyskała w ostatnich dniach poparcie ze strony Francji i Niemiec to jednak "będzie trudna do wprowadzenia
REKLAMA
06.40
Nocą w Mariupolu zaatakowany został koktajlami Mołotowa budynek sądu miejskiego. Wybuchł pożar, który zniszczył ponad połowę gmachu, w tym sądową kancelarię.
06.20
Unia Europejska rozszerzy sankcje wobec Rosji za destabilizację Ukrainy. W południe w Brukseli spotykają się ambasadorowie 28 krajów. Na zdecydowane kroki wobec Moskwy wciąż nie ma jednak zgody we Wspólnocie.
O sytuacji na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>
06.05
Pełniący funkcję przewodniczącego OBWE prezydent i minister spraw zagranicznych Szwajcarii Didier Burkhalter potępił zatrzymanie obserwatorów przez prorosyjskich separatystów i zaapelował o ich niezwłoczne uwolnienie. W wydanym oświadczeniu Burkhalter podkreślił, że uwolnienie jednego z obserwatorów z powodu jego stanu zdrowia jest "pozytywnym posunięciem". Jednak przetrzymywanie pozostałych określił jako "sytuację nie do przyjęcia" i zaapelował o gwarancje bezpieczeństwa dla międzynarodowych obserwatorów wojskowych.
REKLAMA
Wypowiedź polskiego oficera OBWE dla Polskiego Radia>>>
06.00
Kolejny region Ukrainy ogłasza oderwanie od Kijowa. Prorosyjscy separatyści, którzy opanowali budynek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Ługańsku, na wschodzie kraju, poinformowali o powstaniu "Ługańskiej Republiki Ludowej". Domagają się przeprowadzenia referendum. Chcą, by mieszkańcy obwodu odpowiedzieli na pytanie: czy "popierają akt proklamacji samostanowienia państwowego "Ługańskiej Republiki Ludowej".
27 kwietnia na Ukrainie - relacja>>>
IAR/PAP/asop/iz
REKLAMA
REKLAMA