Putin znów zapraszany na salony. Po Paryżu odwiedzi Wiedeń

Władimir Putin 24 czerwca wybiera się z jednodniową roboczą wizytą do Wiednia. Informację potwierdziły biura kanclerza i prezydenta Austrii.

2014-06-06, 11:28

Putin znów zapraszany na salony. Po Paryżu odwiedzi Wiedeń

Na razie szczegółowy plan podróży nie jest znany. Agencje spekulują, że podczas spotkań Putina z kanclerzem Wernerem Faymannem i prezydentem Heinzem Fischerem mogą zostać poruszone kwestie sytuacji na Ukrainie i Gazociągu Południowego.
Wiedeński dziennik "Die Presse" podał, że choć wizyta była planowana od miesięcy, ogłoszono ją dopiero, gdy Putin spotkał się z prezydentem Francji Francois Hollandem i brytyjskim premierem Davidem Cameronem. Były to pierwsze spotkania rosyjskiego przywódcy z ważnymi politykami zachodnimi od czasu anektowania Krymu przez Moskwę.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
W ostatnim czasie Austria opowiadała się za nakładaniem na Moskwę kolejnych sankcji za jej działania na Ukrainie. We wtorek prezydent Fisher spotkał się w Warszawie z ukraińskim prezydentem-elektem Petrem Poroszenką. Fisher wybiera się także na niedzielną inaugurację prezydentury Poroszenki do Kijowa.

Spotkania Putina podczas obchodów rocznicy D-Day

Prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął pobyt we Francji w czwartek od rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Spotkanie rozpoczęło się bez zwykłego w takich sytuacjach uścisku ręki - piszą rosyjskie media. Agencja ITAR-TASS podaje, że do spotkanie Putina z Cameronem - pierwszego od czasu, gdy na Ukrainie rozpoczął się kryzys - doszło w salonie dla VIP-ów i oficjalnych delegacji na paryskim lotnisku Charles de Gaulle. To, jak pisze ITAR-TASS, "pierwsze z serii spotkań Putina z europejskimi liderami, którzy dzień wcześniej w Brukseli na szczycie G7 uzgodnili wspólne stanowisko wobec Rosji".

Obchody 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. "Ta bitwa była też bitwą cywilów" >>>

REKLAMA

Po spotkaniu Cameron oświadczył, że twardo i w sposób bardzo wyraźny przekazał Putinowi, że dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu ukraińskiego jest możliwe, jeśli Rosja pomoże uspokoić sytuację.
Dzień wcześniej, jak pisze Reuters, Wielka Brytania zarzuciła Rosji podsycanie napięcia we wschodniej Ukrainie za pomocą "natłoku dezinformacji".

W czwartkowym szczycie G7, czyli grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i UE, Rosja nie uczestniczyła po raz pierwszy od 16 lat. Pierwotnie spotkanie miało się odbyć w rosyjskim kurorcie Soczi, ale po aneksji Krymu przez Rosję w marcu tego roku kraje G7 postanowiły spotkać się w Brukseli bez prezydenta Władimira Putina.


US CBS/x-news

REKLAMA

 

Francja podtrzymała jednak zaproszenie dla Putina na obchody 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii.
W czwartek Putin został przyjęty kolacją w Pałacu Elizejskim przez prezydenta Francji Francois Hollande'a. W piątek rano w Normandii, tuż przed rozpoczęciem uroczystości, spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej