Biskup Artur Miziński został nowym sekretarzem Episkopatu Polski
Nowo wybrany sekretarz zastąpi arcybiskupa Wojciecha Polaka, mianowanego na metropolitę gnieźnieńskiego i prymasa Polski.
2014-06-10, 20:35
Posłuchaj
Nowy sekretarz episkopatu zapowiada, że jednym z jego priorytetów będzie walka z pedofilią wśród duchownych. Jako kościelny prawnik zamierza to robić przez stanowcze i skuteczne prawo. - Będę to robił systematycznie, ale bez pośpiechu, aby nie tworzyć bubli - podkreślił.
Zdaniem Tomasza Królaka z Katolickiej Agencji Informacyjnej przekonanie, że Kościół w Polsce musi wprowadzić skuteczne prawo przeciwko pedofilii mogło zdecydować o wyborze biskupa Mizińskiego na sekretarza. Królak zwrócił uwagę, że duchowny jest członkiem Rady Prawnej Episkopatu i przygotowywał polskie dokumenty kościelne na temat pedofilii. Czekają one na zatwierdzenie przez Watykan. Jego doświadczenie może się przydać także przy właściwej aplikacji tego prawa.
Biskup Artur Miziński ma 49 lat. Pochodzi z Opola Lubelskiego. Studiował teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i prawo kanoniczne w Rzymie - między innymi na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Od 1999 roku wykłada na KUL, a od 1 października 2012 roku kieruje Katedrą Kościelnego Prawa Karnego.
3 maja 2004 roku został mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Lubelskiej. W marcu 2005 roku został powołany na Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Prawników. Od 18 października 2006 roku jest członkiem Rady Prawnej KEP, a od 8 marca 2010 - członkiem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski jest trzecią osobą w Episkopacie, po przewodniczącym i jego zastępcy. Jest wybierany spośród biskupów pomocniczych członków Konferencji przez zebranie plenarne. Zgodnie ze statutem KEP, nie może nim zostać żaden z biskupów diecezjalnych. Do jego głównych zadań należy przygotowanie posiedzeń plenarnych Episkopatu i koordynowanie jego prac.
Sekretarz może być delegowany przez przewodniczącego Konferencji do kontaktów z władzami państwowymi w sprawach dotyczących stosunków między Kościołem a państwem, z zachowaniem kompetencji Stolicy Apostolskiej. Jest wybierany na pięć lat. Funkcję tę można pełnić bez przerwy przez dwie kadencje.
W Warszawie trwa dwudniowe zebranie plenarne Episkopatu Polski.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA