Strefa Gazy: dzieci wracają do szkół. Co z uchodźcami, którzy tam koczują?

Z dwutygodniowym opóźnieniem rozpoczyna się rok szkolny w Strefie Gazy. Wszystko przez zniszczenia z zakończonej niedawno wojny Izraela z Hamasem.

2014-09-14, 08:45

Strefa Gazy: dzieci wracają do szkół. Co z uchodźcami, którzy tam koczują?
Specjaliści alarmują, że dzieci ze Strefy Gazy będą potrzebowały nie tylko specjalistycznego leczenia, bo wiele z nich ma bardzo skomplikowane urazy. Potrzebni są też psychologowie. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Posłuchaj

Gaza: nowy rok szkolny - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wojna w Gazie - tu czytaj więcej >>>

W czasie wojny Izraela z Hamasem z domów uciekło około miliona osób. Część zdołała już wrócić, ale w 36 szkołach ONZ w Gazie nadal koczują uchodźcy. Większość z nich nie ma dokąd wrócić, bo ich domy nie istnieją. - Pytam się, dlaczego tu jesteśmy? Z jakiego powodu? Co złego zrobiliśmy? Chcielibyśmy wrócić do naszych domów, przecież tam jest nasze życie - mówiła kilka tygodni temu wysłannikowi Polskiego Radia Nihad, która wraz z rodziną uciekła z północy Gazy, a teraz wciąż mieszka w szkole Nowa Gaza.

W niedzielę do szkół w Gazie idzie 250 tysięcy dzieci, ale będą się one uczyć na trzy albo i cztery zmiany, bo w istniejących szkołach brakuje miejsc. Nadal nie wiadomo też, co zrobić z uchodźcami, którzy mieszkają w szkołach i nie mają swoich domów.

Stracone pokolenie?

Ocenia się, że w czasie wojny zginęło około pół tysiąca dzieci. Co najmniej 400 najmłodszych mieszkańców Gazy cierpi według psychologów na powojenną traumę.

REKLAMA

UNICEF alarmuje, że tysiące palestyńskich dzieci zmaga się teraz z ranami fizycznymi i psychicznymi. Wiele z nich straciło całe rodziny albo domy, a ślady przeżyć będą obecne w ich psychice do końca życia.

<<<UNICEF bije na alarm: dramatyczna sytuacja dzieci w Strefie Gazy>>>

Dzieci w Strefie Gazy mogą wyrosnąć na "stracone pokolenie". Eksperci przestrzegają, że najmłodsi Palestyńczycy do końca życia nie zapomną widoku zabitych rodziców, zrujnowanych domów i zawsze będą pamiętać przerażające noce spędzane w domach, kiedy cała rodzina modliła się, by bomba nie uderzyła w ich dom.

Wojna w Gazie była najdłuższym i najbardziej krwawym konfliktem Izraela z Hamasem. Kosztowała życie ponad 2100 Palestyńczyków i 73 Izraelczyków. Straty w samej tylko Gazie szacowane są na 6 miliardów dolarów.

REKLAMA

<<<Tragiczny bilans wojny w Strefie Gazy>>>

IAR,kh

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej