Papież: ludzkość nie wyciągnęła dotąd lekcji z wojen
Franciszek podkreślił, że trzeba zrozumieć, że wojna nie jest odpowiedzią na zło i nienawiść.
2014-09-14, 14:40
Posłuchaj
Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież wspomniał swoją sobotnią pielgrzymkę do północno-wschodniej części Włoch, gdzie w setną rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej modlił się za ofiary wszystkich konfliktów i o pokój na świecie.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Zwracając się do wiernych zebranych na placu świętego Piotra, Franciszek powiedział: "Modliłem się tam za poległych podczas Wielkiej Wojny, a liczba ofiar jest przerażająca".
Zobacz serwis specjalny I WOJNA ŚWIATOWA>>>
- Mówi się o około 8 milionach zabitych młodych żołnierzy i 7 milionach cywilów. To uświadamia nam, jakim szaleństwem jest wojna. To szaleństwo, z którego ludzkość do tej pory nie wyciągnęła lekcji, bo po pierwszej była jeszcze druga wojna światowa i wiele innych, które toczą się dzisiaj - oświadczył.
Zobacz serwis specjalny II WOJNA ŚWIATOWA>>>
- Kiedy wyciągniemy z tego lekcję? - zapytał. - Zachęcam wszystkich, by patrzyli na ukrzyżowanego Jezusa, by zrozumieć, że nienawiść i zło pokonuje się przebaczeniem i dobrem i że odpowiedź poprzez wojnę prowadzi tylko do tego, że rośnie zło i śmierć - oznajmił.
REKLAMA
"Tylu naszych braci i sióstr jest prześladowanych"
Nawiązując do niedzielnej uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego, Franciszek stwierdził, że to dobra okazja, by wspomnieć o tych, którzy są prześladowani i zabijani za swoją wierność Chrystusowi.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>
-Tylu naszych braci i sióstr jest prześladowanych i zabijanych z powodu swej wierności Chrystusowi - zaznaczył. - Dzieje się to szczególnie tam, gdzie wolność religijna nie jest jeszcze zagwarantowana lub w pełni realizowana - dodał.
WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>
- Ale dochodzi do tego także w krajach i środowiskach, które zasadniczo chronią wolność i prawa człowieka, ale gdzie w praktyce wierni, zwłaszcza chrześcijanie spotykają się z ograniczeniami i dyskryminacją. Dlatego dzisiaj o nich pamiętamy i szczególnie się za nich modlimy - powiedział.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA