Ebola wciąż zabija w Afryce. ONZ uruchomi specjalną misję
ONZ rozmieści specjalną misję do walki z epidemią wirusa ebola w najbardziej dotkniętych krajach Afryki Zachodniej - Liberii, Gwinei i Sierra Leone. Rada Bezpieczeństwa ONZ uznała epidemię za "zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa".
2014-09-19, 09:40
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) epidemia zabiła dotąd już co najmniej 2 620 osób; zarażonych zostało w sumie co najmniej 5330 ludzi, w tym 318 pracowników medycznych, a połowa z nich zmarła. WHO ostrzega, że są to dane przybliżone, ponieważ prawdopodobnie nie odnotowano wszystkich przypadków eboli.
Najwięcej ofiar jest w Liberii; w stolicy kraju, Monrowii, choroba rozprzestrzenia się najszybciej. Pozostałe kraje dotknięte wirusem to Sierra Leone, Gwinea, Nigeria i Senegal.
Dlatego Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun poinformował, że mianuje specjalnego wysłannika, który stanie na czele misji UNMEER mającej na celu "szybką i masową mobilizację" ludzi i środków finansowych.
- Ta międzynarodowa misja (...) będzie miała pięć priorytetów: powstrzymanie epidemii, leczenie zarażonych, zapewnienie niezbędnych usług (medycznych), zachowanie stabilności i zapobieganie dalszym epidemiom - powiedział na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa sekretarz generalny ONZ.
CNN Newsource/x-news
Licząca 15 członków RB ONZ przyjęła jednomyślnie rezolucję, wzywającą państwa do "zniesienia obostrzeń dotyczących podróżowania i (przekraczania) granic, nałożonych w następstwie wybuchu epidemii wirusa ebola, co przyczynia się do dalszej izolacji dotkniętych epidemią państw i podkopuje ich wysiłki" w walce z wirusem.
Prezydent USA zaapelował do społeczności międzynarodowej o zdecydowane działania, bo choroba zagraża nie tylko bezpieczeństwu regionalnemu, ale także globalnemu. Barack Obama powiedział w Atlancie, że świat musi powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.
pp/PAP
REKLAMA