UNESCO: dżihadyści z Państwa Islamskiego niszczą irackie zabytki
Jak poinformowali eksperci z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury, radykałowie część zabytków sprzedają, by finansować swoją działalność terrorystyczną.
2014-09-30, 08:03
- Dziedzictwo irackiej kultury jest w wielkim niebezpieczeństwie - powiedział francuski ambasador w UNESCO Philippe Lalliot. - Czy należy zajmować się "czystkami kulturowymi", kiedy liczba zabitych idzie w dziesiątki tysięcy? Tak, należy - zaznaczył.
Radykałowie, którzy uważają posągi za bałwochwalstwo, wysadzili w powietrze, m.in., grób proroka Jonasza i liczne posągi w Mosulu, a także asyryjskie pałace, kościoły i świątynie chrześcijańskie, żydowskie i muzułmańskie.
Islamiści nie tylko niszczą zabytki, ale także sprzedają je, a z uzyskanych w ten sposób pieniędzy finansują swoją działalność.
Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa ostrzegła wszystkie państwa członkowskie, główne muzea świata i rynek sztuki, jak i wszystkie zainteresowane strony, by zachowały "najwyższą czujność w stosunku do wszelkich przedmiotów, które mogą pochodzić z obecnej grabieży dziedzictwa Iraku".
- UNESCO zaapelowała do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przyjęcie rezolucji zakazującej prewencyjnie wszelkiego obrotu obiektami kulturowego dziedzictwa irackiego i syryjskiego, aby w ten sposób zwalczać nielegalny handel - oświadczyła Bokowa.
WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>
Państwo Islamskie
Państwo Islamskie (wcześniej Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie) - organizacja terrorystyczna oraz samozwańczy kalifat istniejący na terenie Iraku i Syrii.
Celem ugrupowania, które jest spadkobiercą sunnickich ekstremistów z okresu okupacji Iraku przez siły zachodnie, jest ustanowienie państwa wyznaniowego opartego na zasadach prawa koranicznego na terenie Iraku, Syrii oraz Libanu.
REKLAMA
29 czerwca 2014 roku ugrupowanie proklamowało na ziemiach okupowanych powstanie kalifatu pod nazwą "Państwo Islamskie".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk
REKLAMA