Prezydent Katalonii w tarapatach w związku z referendum

2014-11-19, 19:33

Prezydent Katalonii w tarapatach w związku z referendum
Hiszpańska prokuratura postawi przed sądem Artura Masa. Foto: PAP/EPA/ALBERTO ESTEVEZ

Kierujący katalońskim rządem Artur Mas odpowie przed sądem za zorganizowanie 9 listopada niewiążącego plebiscytu niepodległościowego. Pozew ma trafić do barcelońskiego Sądu Najwyższego w tym tygodniu.

Posłuchaj

Hiszpańska prokuratura postawi przed sądem Artura Masa. Relacja Ewy Wysockiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Do wtorku oskarżenia Masa odmawiała katalońska prokuratura, bo utrzymywała że nie ma ono podstaw prawnych. W środę argument ten obaliła Rada Prokuratorska, w skład której wchodzi 25 najlepszych hiszpańskich oskarżycieli.

Członkowie Rady i prokurator generalny przez ponad 4 godziny obradowali nad prawnymi konsekwencjami zorganizowania listopadowego plebiscytu w Katalonii. Uznali, że Artur Mas, nie wypełniając postanowień Trybunału Konstytucyjnego, mógł dopuścić się czterech przestępstw: malwersacji, nadużycia władzy, uzurpowania funkcji i nieposłuszeństwa wobec władzy.

Oprócz Masa za zorganizowanie głosowania mają zostać oskarżone: wicepremier katalońskiego rządu Joana Ortega i kierująca departamentem edukacji Irene Rigau, która wydała zgodę, by plebiscyt odbył się w szkołach.

Katalońska prokuratura poinformowała, że tym razem wykona polecenie Madrytu i złoży oskarżenie. Wcześniej pozwy przeciwko Masowi złożyły partie polityczne przeciwne plebiscytowi.

9 listopada ponad dwa miliony Katalończyków wzięło udział w plebiscycie, mimo że wcześniej Trybunał Konstytucyjny uznał go za nielegalny.

81 procent głosujących opowiedziało się za odłączeniem od Hiszpanii i utworzeniem własnego kraju. W niewiążącym głosowaniu uczestniczyło 2 miliony 250 tysięcy osób, 44 procent uprawnionych.

''mr

Polecane

Wróć do strony głównej