Matura 2015. Dziś próbny egzamin z przedmiotów rozszerzonych

2014-12-18, 09:25

Matura 2015. Dziś próbny egzamin z przedmiotów rozszerzonych

To jedna z głównych nowości na maturze. Od nowego roku szkolnego, każdy maturzysta będzie musiał zdawać co najmniej jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym.

Posłuchaj

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przypomina, że formuła testów trochę się zmieni (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W czwartek o godzinie 9:00 uczniowie trzecich klas liceum ropoczęli pisanie egzaminów próbnych z przedmiotów rozszerzonych. W grupie przedmiotów do wyboru były: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, języki obce nowożytne, a także matematyka i język polski.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przypomina, że formuła tych testów trochę się zmienia. Na przedmiotach przyrodniczych typu chemia czy biologia, będą zadania opierające się na doświadczeniach. Niestety nadal uczeń nie będzie stać przy probówkach czy mikroskopie. Po prostu na podstawie załączonego tekstu będzie musiał zaplanować owo doświadczenie czy przedstawić wnioski jakie z takiego badania można wyciągnąć. Również na matematyce będą trochę inne zadania. Rozbudowana została statystyka i kombinatoryka. Jednocześnie w arkuszu pojawi się kilka zadań typu zamkniętego.

Obowiązkowy egzamin na poziomie rozszerzonym, to odpowiedź na postulaty uczelni. Oczekują one, że dzięki zmianie, wyniki maturalne będą lepszym kryterium do przyjmowania do szkół wyższych.

Podczas ostatniej matury, co trzeci maturzysta nie decydował się na zdawanie żadnego dodatkowego przedmiotu. Zdawanie przedmiotu na poziomie rozszerzonym, było dobrowolne.

Matura po nowemu

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu oceniania uczniów, wiosną 2015 roku abiturienci będą musieli zdać - tak jak dotąd - trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki (maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają dodatkowo obowiązkowy egzamin z języka ojczystego). Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

Nowością będzie dodatkowy, obowiązkowy pisemny egzamin z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru zdawany na poziomie rozszerzonym (chętni będą mogli przystąpić do więcej niż jednego egzaminu). Dotychczas abiturient mógł poprzestać tylko na egzaminach z języka polskiego, język obcego i matematyki.

Maturzyści będą musieli - też tak jak dotąd - przystąpić do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego, przy czym egzamin z języka polskiego będzie miał zmienioną formułę. Nie będzie już przedstawiania przygotowywanych wcześniej przez uczniów prezentacji. Zamiast tego zdający będzie losował zadanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Wiosną 2015 roku maturę według nowej formuły zdawać będą tylko abiturienci z liceów ogólnokształcących. Abiturienci z techników egzaminy w nowej formule będą mieli dopiero wiosną 2016 roku.

Czytaj też<<<Wyciekły arkusze próbnych matur. Reakcja Centralnej Komisji Egzaminacyjnej>>>

IAR,PAP,kh

Polecane

Wróć do strony głównej