Nowa formuła dialogu społecznego zacznie obowiązywać jeszcze przed wakacjami?

W ocenie ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza jest szansa, że ustawa o Radzie Dialogu Społecznego jeszcze przed wakacjami trafi do prezydenta i wejdzie w życie.

2015-02-18, 19:25

Nowa formuła dialogu społecznego zacznie obowiązywać jeszcze przed wakacjami?
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Posłuchaj

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz o projekcie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W środę w Warszawie minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z szefami trzech głównych central związkowych (NSZZ "Solidarność", OPZZ, Forum Związków Zawodowych) i prezesami czterech największych organizacji pracodawców (Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, Business Centre Club).
Podczas spotkania szef resortu pracy przedstawił uwagi ministerstwa do wspólnego projektu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego przygotowanego przez stronę społeczną Komisji Trójstronnej. Teraz projektem zajmie się wspólny ekspercki zespół związków zawodowych, organizacji pracodawców i resortu pracy.

Zespół rozpocznie prace na początku przyszłego tygodnia. W ciągu dwóch, trzech tygodni ma przedstawić szefom central pracowniczych i pracodawców oraz ministrowi wspólny projekt ustawy. Co oznacza, że jest szansa, że nowa ustawa o dialogu społecznym będzie przegłosowana przez Sejm i skierowana do prezydenta przed wakacjami.
Rada Dialogu Społecznego zamiast Komisji Trójstronnej

Główną zmianą ma być ograniczenie dominującej roli rządu w prowadzeniu dialogu. Komisję Trójstronną miałaby zastąpić Rada Dialogu Społecznego. Na jej czele mają stać naprzemiennie liderzy organizacji partnerów społecznych, a nie jak dotychczas w Komisji Trójstronnej przedstawiciel rządu.
Rada ma opiniować założenia strategii i projektów aktów prawnych, ale także inicjować proces legislacyjny. Ma też przekazywać rządowi, Sejmowi, Senatowi i prezydentowi roczne sprawozdania ze swej działalności. Związki i pracodawcy chcą też, by dialog społeczny był jawny dla opinii społecznej.
Prezes BCC Marek Goliszewski przyznał, że wielkich poprawek do projektu minister pracy nie wniósł. O tym, że do wspólnych ustaleń jest coraz bliżej mówili też prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz i prezes Pracodawców RP Andrzej Malinowski.
Także strona związkowa doceniła fakt, że każda ze stron jest otwarta na argumenty. Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda zwrócił uwagę, że chociaż w pewnych obszarach pełnej zgody nie ma, to Kosiniak-Kamysz do wszystkich zastrzeżeń odnosi się ze zrozumieniem.

Strony poinformowały, że nie będą ujawniać treści projektu i odpowiedzi resortu w trakcie prac, żeby ułatwić wypracowanie kompromisowego rozwiązania.
Od końca czerwca 2013 roku spotkania Komisji Trójstronnej odbywają się bez udziału strony związkowej. Związki zawiesiły swój udział, bo uznały, że dialog jest pozorowany, a ich postulaty nie są brane pod uwagę przez rząd. Pod koniec października 2013 roku, po przeprowadzonym miesiąc wcześniej olbrzymim proteście na ulicach Warszawy, na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego związkowcy zgłosili pomysł nowej ustawy o dialogu społecznym.
IAR, PAP, kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej