Jest wspólny projekt ustawy o dialogu społecznym
Pracodawcy, związkowcy i strona rządowa podpisały w sobotę porozumienie w sprawie projektu ustawy o dialogu społecznym. W miejsce Komisji Trójstronnej powstanie Rada Dialogu Społecznego.
2015-03-21, 20:22
Posłuchaj
W ciągu dwóch tygodni strony porozumienia mają uzyskać poparcie dla projektu ze strony swoich ciał statutowych, a rząd przeprowadzić konsultacje międzyresortowe. Minister pracy ma doprowadzić do wprowadzenia projektu przez rząd na szybką ścieżkę parlamentarną.
- Wszystko wskazuje na to, że sprawy powinny pójść dobrą drogą. Ze strony pracodawców wszystko jest w porządku - powiedział prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Zbigniew Maciąg z Konfederacji Lewiatan ocenił, że powołanie nowej platformy dialogu społecznego to duży sukces. - Mamy nadzieję, że teraz szybko nastąpi powrót do efektywnego dialogu - dodał.
- Projekt jest w całości uzgodniony. W ciągu dwóch tygodni przekażemy stronie rządowej ostateczne stanowisko naszych władz - podkreśliła doradczyni Forum Związków Zawodowych Anna Grabowska.
Ministerstwo pracy informowało wcześniej, że główną zmianą ma być ograniczenie dominującej roli rządu w prowadzeniu dialogu. Na czele Rady Dialogu Społecznego (RDS) mają stać naprzemiennie liderzy organizacji partnerów społecznych, a nie jak dotychczas w Komisji Trójstronnej (KT) przedstawiciel rządu.
Rada miałaby też mieć prawo do przedkładania własnych projektów aktów prawnych, wraz z zobowiązaniem rządu do ich rozpatrzenia oraz możliwość występowania do Sądu Najwyższego z wnioskiem o interpretację przepisów.
Projekt ustawy o RDS po raz pierwszy zaprezentowano na spotkaniu u prezydenta w październiku 2013 roku. Związki zawodowe przygotowały go, gdy w czerwcu zawiesiły prace w Komisji Trójstronnej, uznając, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd nie bierze pod uwagę ich postulatów.
Potem własny projekt przedstawili pracodawcy, a następnie wspólny zespół wypracował jednolity tekst, przedstawiony przez związki i pracodawców rządowi.
IAR, PAP, kk
REKLAMA