Wichury w Polsce. Nad Wielkopolską przeszła trąba powietrzna
Przygięte do ziemi słupy, zerwane linie energetyczne, zerwane dachy, porozrzucane po polach fragmenty budynków - tak wygląda wielkopolskie Olszewo, gdzie przeszła trąba powietrzna. Przed silnymi wichurami ostrzeżenie dla kilku województw wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
2015-03-31, 23:59
Posłuchaj
Na miejscu pracowało kilkanaście jednostek straży pożarnej. Młodszy brygadier Radosław Pietrzyński relacjonuje, że mieszkańcy mówią wręcz o przejściu trąby powietrznej, która zrywała dachy.
- Wiał bardzo silny wiatr. Według relacji świadków - trwało to dosłownie kilka minut. Wiele budynków pozbawionych jest dachów. Elementy budynków porozrzucane są na dużym obszarze - powiedział Pietrzyński.
- Sytuacja jest trudna - dodaje sołtys Leszek Grynia z sołectwa Olszewo, obejmującego obie wsie. Niemal każdy dom na linii przejścia tornada ma po części zerwany dach. Dwa budynki zostały niemal zrównane z ziemią.
REKLAMA
Źródło: TVP/x-news
Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem najbliższej nocy. Do Polski zbliża się centrum niżu Niklas, który jest odpowiedzialny za wichury m.in w Niemczech.
Wkrótce wzrośnie siła wiatru na Pomorzu. Może on wiać z prędkością dochodzącą do 100 kilometrów na godzinę, co oznacza sztorm na Bałtyku. Niklas nad Zatoką Gdańską będzie we wtorek w nocy.
Na Warmii i Mazurach będzie wiać z zachodu i północnego-zachodu, a w porywach wiatr ma osiągać prędkość 75 kilometrów na godzinę. Najsilniej będzie wiało w drugiej części nocy na zachodzie województwa oraz w środę do wieczora już w całym regionie.
REKLAMA
Silny wiatr, deszcz i śnieg dadzą o sobie znać w województwie kujawsko-pomorskim oraz w Wielkopolsce. Przemysław Szrama z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu powiedział, że będzie wiało od 90 do 100 km na godzinę. Wieczorem lokalnie może również zagrzmieć.
Silnych porywów wiatru należy się również spodziewać w południowej części województwa śląskiego. Ostrzeżenie w tej sprawie wydało Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.
Najsilniej powieje w Beskidach. Tam średnia prędkość wiatru wyniesie około 45 kilometrów na godzinę. Silny wiatr połączony będzie z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. GOPR apeluje do turystów, by uwzględnili warunki jakie są w górach planując wycieczki. Na Babiej Górze, najwyższym szczycie Beskidów obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
Strażacy apelują, by na czas silnego wiatru schować mniejsze przedmioty z balkonów i unikać parkowania samochodu pod drzewami.
REKLAMA
IAR/aj/mr
REKLAMA