Aplikacja MSW spowoduje problemy w wyborach? W czwartek oświadczenie

Państwowa Komisja Wyborcza alarmuje, że wprowadzona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nowa aplikacja może utrudnić przygotowania do wyborów prezydenckich.

2015-04-08, 21:24

Aplikacja MSW spowoduje problemy w wyborach? W czwartek oświadczenie
. Foto: glowimages/Eastnews

Posłuchaj

Rzeczniczka resortu spraw wewnętrznych Małgorzata Woźniak: nastąpiło pewne niezrozumienie, czym jest aplikacja ŹRÓDŁO (IAR)
+
Dodaj do playlisty

PKW i MSW w czwartek wydadzą wspólne oświadczenie dotyczące efektów środowego spotkania. Przedstawiciele obu instytucji spotkali się, by m.in. wyjaśnić wątpliwości zgłaszane przez PKW, że mogą być problemy z rejestrami wyborców przed wyborami prezydenckimi.
- Spotkanie przebiegło w jak najlepszej atmosferze. Wszystkie kwestie zostały omówione. Staraliśmy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości - powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, pytana o szczegóły spotkania.
Poinformowała, że w czwartek PKW i MSW wydadzą wspólny komunikat w tej sprawie. Biuro prasowe PKW poinformowało, że zostaną w nim przedstawione szczegóły i ustalenia środowego spotkania.
O tym, że ma dojść do spotkania przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego i wiceszefa resortu spraw wewnętrznych Tomasza Szubieli poinformowano, gdy Państwowa Komisja Wyborcza podała, że od komisarzy wyborczych i z delegatur Krajowego Biura Wyborczego docierają sygnały, że "istnieje poważne ryzyko dla prawidłowego prowadzenia przez gminy rejestrów wyborców, na podstawie których sporządzane są spisy wyborców".
Powodem tego ma być "wadliwość funkcjonowania" wdrażanej przez MSW aplikacji Źródło, a także problemy we współpracy z tą aplikacją programów wykorzystywanych przez gminy do sporządzania spisów wyborców.
W odpowiedzi MSW informowało, że aplikacja Źródło nie służy do prowadzenia rejestru wyborców, ani do prowadzenia rejestrów mieszkańców - gminy wykorzystują do tego celu oprogramowanie komercyjne.
Zaznaczono, że od wdrożenia nowego systemu odbyło się bez żadnych problemów 16 wyborów uzupełniających w różnych miejscach w kraju. - Żadna z gmin, w których odbywały się wybory uzupełniające, nie zgłaszała problemów z rejestrami wyborców - informowało MSW.
1 marca MSW połączyło w jeden system (tzw. System Rejestrów Państwowych) najważniejsze polskie rejestry, takie jak PESEL i ewidencja dowodów osobistych. Do tej pory każda z 2,5 tys. gmin w Polsce pracowała na odrębnym systemie i miała dostęp tylko do danych dotyczących jej mieszkańców. Teraz pracownicy urzędów gmin pracują na nowej aplikacji Źródło , która pozwala im przetwarzać dane gromadzone w SRP.
Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Ewentualna druga tura głosowania 24 maja.

Wybory prezydenckie 2015 - czytaj więcej>>>

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej